Doplňky stravy: Tajemný l-cystein, po kterém vám porostou vlasy a nehty jako z vody

img

Z pohledu chemika je l-cystein aminokyselina. Prekurzor glutathionu, jednoho z nejsilnějších antioxidantů v lidském organismu. L-cystein je nezbytný pro stavbu bílkovin. Pokud si koupíme doplňky stravy z l-cysteinem, pak to ale nejspíš bude proto, že máme slabé vlasy, lámavé nehty nebo problémy s pokožkou.

Doplňky stravy s l-cysteinem jsou ceněny pro svou schopnost zvyšovat hladinu glutathionu v těle, což je nezbytné pro funkci plic, mozku a rovněž pro detoxikaci jater. L-cystein má navíc schopnost rozkládat hleny, čímž usnadňuje vykašlávání hlenu při respiračních a plicních onemocněních. Navíc se tato látka podílí i na regulaci hladiny glutamátu a ovlivňuje neurony v centrálním nervovém systému.

L-cystein: Látka prospěšná pro zdraví

L-cystein je označovaný jako semiesenciální aminokyselina. To znamená, že si jej naše tělo může vyrobit jen ve skutečně malém množství. Přičemž naše tělo jej vyrábí z dalších aminokyselin: serinu a methioninu. K výrobě pak navíc potřebuje i dostatek folátu (kyselina listová), vitamínu B6 a vitamínu B12. Když jej tedy lidské tělo umí vyrobit, tak proč bychom měli mít zájem o jeho doplňování doplňky stravy? K tomu, aby měl l-cystein skutečně významný vliv na naše zdraví, potřebujeme jej ve vyšším množství. A toho už náš vlastní orgasnismus schopný není. Můžeme mu ale pomoci a l-cystein servívovat například v tobolkách.

Čtěte také:

Vyzkoušejte ozdravné a posilující domácí masky na vlasy

Arganový olej - tekuté zlato z Maroka se zázračnými účinky na pleť, vlasy i nehty

Trápí vás suchá pokožka okolo očí? Poradíme, jak s ní zatočit

L-cystein pro dlouhověkost

L-cystein je spolu se dvěma dalšími aminokyselinami, glutaminem a glycinem, potřebný k výrobě glutathionu. Čili hlavního antioxidantu, který je pro naše zdraví zcela zásadní. Aby tedy tělo mohlo glutathion vyrobit, potřebuje i dostatek l-cysteinu. Už je toto může být někdy značný problém. Experti zabývající se dlouhověkostí se dokonce domnívají, že glutathion je pro naše zdraví tak klíčový, že jeho hladina v těle může dokonce napovědět, jak dlouho budeme žít. Pečuje totiž o to, aby každá buňka v těle správně pracovala, pečuje o jejich zdraví, chrání je před poškozením a navíc pak ještě také udržuje zdravý imunitní systém.

Prospěšné doplňky stravy s l-cysteinem

Vzhledem k tomu, že l-cystein funguje jako lapač volných radikálů, které způsobují poškození buněk oxidativním stresem, zlepšuje antioxidační kapacitu. Tedy rovněž pak zpomaluje stárnutí a pomáhá předcházet nebo léčit mnoho vážných zdravotních stavů. Studie dokonce zjistily, že suplementace l-cysteinem alespoň po dobu dvou až čtyř měsíců dokonce může zlepšit imunitní funkce u žen po menopauze.

Doplňky stravy s l-cysteinem jsou vysoce účinné

A doplňky stravy s l-cysteinem se využívají i u mužů, jako alternativní léčba impotence. L-cystein lze však dokonce použít i k prevenci vedlejších účinků způsobených reakcemi na léky či toxickými chemikáliemi, hraje totiž klíčovou roli v detoxikačních mechanismech v těle. Zároveň také podporuje přirozenou schopnost těla řídit a regulovat normállní hladinu cukru v krvi, může snížit glykémii a pomáhat pacientům s diabetem. 

Další výhody l-cysteinu pro zdraví

L-cystein si umí poradit i s trávicími obtížemi. Především dokáže upravovat hladinu žaludeční kyseliny a je vhodným doplňkem stravy při gastroenteritidě. Odborníci dokonce uvádějí, že může pomoci snížit příznaky ulcerózní kolitidy. Tedy zánětlivého onemocnění střev, které způsobuje dlouhodobý zánět a vředy v trávicím traktu. Díky tomu, že l-cysten funguje jako expektorans, tedy pomáhá eliminovat hlen, je zajímavým doplňkem při zahlenění organismu a pomoci může i s příznaky alergie.

L-cystein: Doplňky stravy pro krásu

Právě l-cystein je aminokyselinou, která je naprosto nezbytná pro zdravý růst vlasů i nehtů. Vlasovým buňkám je totiž díky němu dodávána síra, která pomáhá udržovat vlasy silné, zdravé a pevné. Doplňky stravy s l-cysteinem také mají schopnost stimulovat produkci keratinu. Tedy základního stavebního kamene pevných a silných vlasů. Navíc keratin podporuje i růst vlasů. L-cystein na sebe navíc váže železo a zinek, které zabraňují vypadávání vlasů a jsou nezbytné pro pevné a krásné nehty. A aby toho nebylo málo, tak l-cystein chrání vlasy, nehty i pokožku před poškozením.

L-cystein v jídelníčku

Chcete-li tělu dopřát více l-cysteinu, můžete jej užívat jednoduše formou doplňků stravy. Omezeně jej lze získat ale i z jídla, především z potravin z vysokým obsahem bílkovin. Rozhodně sem patří například maso, mléčné výrobky, vejce, semínka a ořechy, luštěniny a ovesné otruby.

Autor článku: Monika PoledníkováDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.