Podmanivá levandule jako součást aromaterapie

img

Levanduli lze použít snad všude. Úspěšně se používá v lékařství a kosmetice, kde se přidává do tělových, pleťových a koupelových olejů, do parfémů,…

Levandule je silně aromatická léčivá rostlina. Levandule je polokeř, kterému se nejlépe daří v suché písčité nebo štěrkové půdě, která je vystavena slunečním paprskům. Proto tuto rostlinu s krásně fialovými květy najdeme nejčastěji ve Středozemí. Tradiční oblastí, kde se pěstuje, je oblast Provence ve Francii, ale lze ji pěstovat všude, kde převažuje suché a teplé počasí.

Levanduli je možné vypěstovat i u nás. Účinnými látkami v této květině jsou silice, třísloviny a terpeny. Levandule má širokou škálu léčebných účinků, z nichž mnohé jsou vědecky prokázány. Levandule díky svým aromaterapeutickým účinkům patří do samého centra pozornosti aromaterapie, neboť občas se může hodit každému z nás.

Čtěte také:

Jak na pěstování levandule

Kde se levandule používá?

Levanduli lze použít snad všude. Úspěšně se používá v lékařství a kosmetice, kde se přidává do tělových, pleťových a koupelových olejů, do parfémů, dále v aromaterapii (inhalace, masáže, koupele), v gastronomii (je součástí kořenicích směsí a čajů), ale i k odpuzování hmyzu (repelentní účinek), proti molům a vlasovým vším.

Léčebné účinky levandule

 • Antiseptické účinky – levandule dezinfikuje ovzduší, působí protizánětlivě a protiinfekčně (přináší úlevu při chřipkách, bronchitidách, rýmě či laryngitidě. Levandule dokáže stimulovat činnost imunitního systému. Kloktadlo či silný odvar z levandule léčí drobné vřídky, afty a záněty v dutině ústní, kloktat odvarem se doporučuje i při angínách.
 • Analgetické účinky - mírní svalové a revmatické bolesti, uleví při migrénách a při menstruačních bolestech.
 • Sedativní účinky – výrazné zklidňující působení levandule přináší úlevu při velkém nervovém vypětí, stresu, nervozitě a úzkostech, výborně pomáhá při nespavosti, zmírňuje podrážděnost a deprese, mírně snižuje krevní tlak. Navozuje harmonii.
 • Regenerační účinky – levandule díky svým hojivým a antiseptickým účinkům pomáhá při ošetření infikovaných ran, při hojení jizev, popálenin, štípanců od hmyzu.
 • Kosmetické účinky – regenerační účinky, zabraňuje tvorbě vrásek, působí proti stárnutí pleti, urychluje obnovu kožních buněk. Lze použít při problematické pleti (akné, ekzém apod.)
 • Stimulační účinky – revitalizuje činnost jater a žlučníku, působí při žaludečních kolikách.

Aromaterapie a levandule

Levandule k aromaterapii neodmyslitelně patří. Aromaterapie užívá éterických (esenciálních olejů). Tyto oleje obsahují výrazně těkavé silice, které se rychle odpařují do ovzduší. Výše popsané léčivé účinky levandule spolu s její omamnou vůní si můžete vychutnat během:

 • aromaterapeutické masáže, kdy oceníte její regenerační, hojivé, omlazující účinky spolu s úžasnými uvolňujícími a zklidňujícími účinky. Při nadměrné svalové námaze perfektně uleví i od bolestí svalů. Zlepšuje krevní oběh. Masáž s éterickým olejem z levandule prospěje jak psychice, tak celkové fyzické kondici. K přípravě vlastního masážního oleje použijte 10 až 20 kapek levandulového éterického oleje, který smícháte s masážním olejem (olivový, mandlový, jojobový apod.)
 • inhalace, kdy do vody v aromalampě přidáme 4 až 8 kapek éterického oleje z levandule. Těkavé látky z oleje jednak nádherně provoní celý byt, pohlcují pachy, dezinfikují prostředí a především mají pozitivní vliv na psychiku. Na fyzické úrovni přináší inhalace úlevu při dýchacích obtížích, při nachlazení, chřipce, bolestech hlavy. Při těchto potížích je možné levandulový olej nakapat na kousek látky a položit vedle polštáře. Tímto způsobem se budou těkavé látky uvolňovat po celou noc. Levandulová vůně rovněž odpuzuje hmyz.
 • koupele –10 kapek levandulového oleje rozmíchaného v trošce mléka nalejte do horké lázně. Vytvoříte tak uvolňující a relaxační koupel, která opět působí jak na psychiku, tak na pokožku a potažmo na celý organismus. Pokud máte vlastní vypěstované rostliny, pak můžete několik hrstí sušené kvetoucí levandulové natě vařit cca půl hodiny v 5 litrech vody. Vlažný odvar nalijeme do koupele. Při revmatických potížích použijeme odvar pro částečné koupele rukou a nohou.
 • saunování – jednoduše navodíte pohodu a relaxační náladu během pobytu v sauně. Při saunování jsou póry pokožky vlivem tepla rozšířené, díky čemuž dochází ke zvýšené absorpci éterických silic do organismu.

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Na levanduli je potřeba dát si pozor během těhotenství. Horké levandulové koupele jsou nevhodné, stejně jako levandulové masáže, pokud nejsou prováděny zkušeným aromaterapeutem nebo je těhotenství rizikové či jinak komplikované. Naopak v samotném závěru těhotenství je levandulová koupel vřele doporučována k uvolnění a k navození kontrakcí. Při porodu ulevuje od bolestí a harmonizuje psychiku. Používání aromaterapie během těhotenství má svá pravidla.

Pěstování levandule

Nejen, že je levandule léčivá rostlinka, ale je také velice krásná. Její nádherná fialková barva spolu s pohádkovou vůní má povznášející vliv na každého. V této květině je něco kouzelného. Přitom pěstování levandule není nikterak složité. I Vy můžete mít na své zahrádce levandulový záhon nebo si s pomocí levandule můžete vytvořit pěkný i účelný živý plůtek lemující cestu k domovu. Dnešní levandule pocházejí ze subtropického pásma, ale dříve se volně rostoucím rostlinám dařilo výborně na vápencovo-kamenitých podložích ve výškách od 600 do 1600 m.n.m. Levandulí je téměř 40 druhů, u nás ale najdeme téměř výhradně klasickou levanduli lékařskou (Lavandula officinalis).

Jak pěstovat levanduli?

Pěstování levandule je snadné. Co levandule potřebuje?

 • Sluneční svit je podmínkou pro zdárné pěstování.
 • Suchá půda je podmínka číslo dvě. Levandule nesnáší vlhkou zem.
 • Půda je ideální neutrální až zásaditá. Ideální půda je směs hlíny s pískem či štěrkem.

Co k pěstování levandule nepotřebujete?

Levandule není náročná na živiny, nepotřebuje přihnojování. Stejně tak není náročná na vodu. Zalévat se má vždy, až je půda opravdu suchá. Přemokření nesnese. Občas se stane, že levandule nepřežije zimu. To bývá často mylně vykládáno tak, že jí dělají zle mrazíky. Často ale bývá příčinou úhynu právě stále vlhká země. Keříky levandule jsou mrazuvzdorné, i když levanduli dovezenou z ciziny je dobré nechat přes první zimu doma v květináči a vysadit ven až na jaře.

Jak pěstovat levanduli správně?

Levanduli je možné pěstovat jak v nádobách (vhodné pro terasy, dvorky apod.), tak na zahrádce, kde můžete vytvořit z levandule romantický levandulový koutek. Levanduli můžete vypěstovat jak ze semen, tak koupit již vzrostlé sazenice. Pokud se rozhodnete začít od semínka, zasejte je během září či října na venkovní záhony. Semena vkládáme asi 1 cm hluboko do země. Jakmile dosáhne rostlinka 20 cm, seřízněte ji na polovinu. Semínka v domácím prostředí vyklíčí do 4 týdnů. Malé, asi 5 cm vysoké rostlinky můžete pak sázet do květináčů a na jaře přesadit ven.

Levandule dosahuje výšky 20 až 60 cm, na šířku potřebuje správně rozkošatělá rostlina také asi 50 až 60 cm. Zpočátku roste pomaleji. Krásných košatých keříků se dočkáte až zhruba kolem čtvrtého roku. Levandule je medonosná rostlina milovaná včelami i motýly.

Vždy z počátku jara se vyplatí keříky seřezávat, ale pouze nové výhony, nikdy až na staré dřevo, které obráží špatně.

V zimě by levandule zasazená v zemi neměla mít problém. Své kořeny zapouští velmi hluboko a je proto před velkými mrazy chráněna. Mladé rostlinky můžeme zakrýt. Stejně tak je potřeba zakrýt rostlinky zasazené v květináčích a jiných nádobách. Rostlinky můžeme přikrýt listím, chvojím nebo netkanou textilií.

Kdy a jak levanduli sklízíme?

Levandule nádherně kvete a voní od června do srpna. Sklízet její květy můžeme kdykoli v jejím vegetačním období. Pokud levanduli sklízíme pro potřeby aranžování, sklízíme rostlinku na počátku kvetení, kdy nejsou ještě květy naplno rozvité.

Jak usušit levanduli?

Levanduli můžete sušit jak v sušičce, tak přirozeným způsobem, a to tak, že jednotlivé svazky levandule otočíme květy dolů a zavěsíme na stinné místo.

Recept na přípravu domácího levandulového oleje

Do 0,5 litru olivového oleje sypeme za stálého míchání čerstvé, nadrobno nasekané levandulové květy. Přisypáváme tak dlouho, než nám vznikne hustá homogenní směs. Tuto směs uskladníme nejlépe ve skleněném či keramickém džbánu na tmavém místě po dobu 6 až 8 týdnů. Občas promícháme. Nakonec scedíme. Scezené květy nevyhazujeme, ale mírně prohřejeme a vymačkáme či propasírujeme a vytlačíme z nich ještě olej.

Hotový olej můžeme použít na ošetřování pokožky celého těla, na popáleniny, jizvy, akné apod. Při migrénách a nespavosti vtíráme lehce olej do spánků a potíráme jemně celé čelo. Tento olej lze užívat také vnitřně, při potížích užijeme několikrát denně čajovou lžičku tohoto oleje. Vnitřním užíváním můžeme podpořit činnost jater a žlučníku, posílíme i trávicí systém, ulevíme žaludečním obtížím. Levandule posiluje vylučování žluče, chladí přehřátá játra, tiší bolest hlavy, pomáhá při zácpě a nadýmání.

Pěstování levandule se díky její kráse a léčebným účinkům opravdu vyplatí.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Inhalace: Esenciální oleje pomohou při nachlazení i bolestech hlavy

Nachlazení nás dokáže pěkně potrápit. Esenciální oleje jsou ideálním prostředkem pro jeho uvolnění. Každý z nich má speciální biochemický profil.…

Zimní aromaterapie: esenciální oleje pro relaxaci i do koupele

Nejčastěji používaní koření ve vánoční kuchyni, ale také v aromalampě, je skořice a hřebíček. Jsou to ale zároveň jedny z nejsilnějších esenciálních…

Eukalyptus je nazýván strom zázraků. Pomáhá proti depresím a hojí

Eukalyptus je zázračný léčivý strom, který dorůstá výšky až 40 metrů. Znáte jej také pod názvem blahovičník.Ve skutečnosti zahrnuje více než 700…

Skořice v aromaterapii: Díky sladké vůni zlepšuje náladu a pomáhá od bolestí

Aromaterapie je využití vůní pro posílení organismu. Je tedy součástí preventivních kroků podporujících naše zdraví. Zároveň ulevuje naší psychice …

Znáte watsu? Vodní terapie, která vás dokonale zregeneruje

Vodní terapie watsu vznikla v 80. letech v USA, její kořeny ale sahají mnohem dál. Její zakladatel Harold Dull se významně inspiroval masážní…

Opravdu koupel z konopí může vyléčit atopický ekzém?

Atopický ekzém je chronické kožní onemocnění, při němž kůže pacienta (atopika) reaguje i na běžné podněty nestandardním způsobem. A pozor, nemusí mít…

Valentýn: Romantika v podobě společné vany může být pěkně nebezpečná

Společná vana nemusí znamenat „jen“ sexualitu, i když nahota tyto touhy jistě vyvolá. Samotné prostředí a atmosféra napuštěné vany zvýší citlivost…

Aquahealing pro léčbu i relaxaci

Voda je základ našeho života. Už malé miminko v děloze si blaženě plave v plodové vodě, která jej konejší. Terapie vodou nám umožňuje vnímat vodu…

Netradiční masáže umožní nevšední zážitky! V Čechách na ně ale nenarazíte.

Thajsko je pro Čechy poměrně oblíbenou destinací. Tamější lidé jsou vstřícní, milí, kuchyně je zdravá a chutná a v neposlední řadě zde uchvátí…

Indická masáž hlavy uvolní napětí a podpoří krásu vašich vlasů

Pojďme se na chvíli ponořit do minulosti. Indická masáž hlavy pochází, jak již samotný název napovídá - z Indie. Zde ji ženy v podstatě praktikovaly…

Reflexní masáž jako prostředek regenerace

Do Evropy se reflexní léčitelství rozšířilo v 13. století. Tato zásluha se nejčastěji připisuje cestovateli Marcu Polovi. Dějiny reflexní masáže mají…

Erotické masáže a co na nich muže tolik láká?

Jednou z lákavých výhod erotické masáže je to, že masérka nepoužívá jen svoje ruce, ale celé tělo. Aby mohla masírovat svůj objekt celým tělem, je…

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Chronické onemocnění? Reflexní terapie může vaše trápení vyřešit

Reflexní terapie má velmi dlouhou tradici. Pochází z Asie a používá se už přes tisíc let. Dokonce se považuje za jednu z nejúčinnějších…

Léčebná rehabilitace: Rázová vlna zbaví bolestí pohybového aparátu

Léčba rázovou vlnou je metoda, při níž se využívá akustické vlny s vysokou amplitudou a skokovou změnou tlaku. Prostřednictvím přenosu velkého…

Fyzioterapie versus rehabilitace: V čem vězí rozdíl?

Rehabilitace je širší pojem. Zahrnuje práci nejrůznějších odborníků, jako jsou lékaři, ale i fyzioterapeuti. Společně se snaží vyřešit náš zdravotní…

Talasoterapie – síla moře utužuje imunitu a redukuje celulitidu

Dovolená u moře není jen o koupání, opalování se a užívání si volna po celoroční dřině. Pobyt u moře vám může přinést mnoho léčivých účinků, o…

Dechová cvičení zklidní mysl i tělo. Dostaňte tělo zpět do pohody!

O tom, že je dýchání pro tělo nezbytné, není pochyb. Málokdo se ale soustředí na kvalitu samotného dechu. Hluboké a pomalé dýchání pomáhá relaxaci a…

Obličejová jóga omlazuje obličej a zlepšuje náladu! Už jste ji vyzkoušeli?

Obličejová jóga nabízí různá cvičení, která prospívají tváři celkově. Najdeme zde jak jógu, tak lymfatické masáže, fonetická cvičení a obličejovou…

Pozdrav Měsíci - jednoduchá jógová sestava pomůže s nespavostí a zajistí klidný spánek

Jak už název napovídá, pozdrav Měsíci praktikujeme večer, po celém dni, kdy jsme unaveni nejen fyzicky, ale také psychicky. Pozdra...

Saunový ceremoniál vás přenese do jiné dimenze

Napadlo vás někdy, že kromě toho, že se v sauně pořádně zapotíte, si v ní můžete užít i něco navíc? Saunové ceremoniály jsou něco, co byste si neměli…

Jak se staví venkovní sauna? Plánování je základ úspěchu

Stavba sauny určitě láká mnohé. Předem bychom ale měli zvážit naše kutilské dovednosti. Venkovní sauna vyžaduje alespoň základní znalosti o stavění.…

Saunování – 9 důvodů, proč se začít saunovat

Fenomén saunování nenechal chladné ani vědce. Řada studií prokázala, že pravidelná návštěva sauny (alespoň 1x týdně) snižuje riziko onemocnění až o…

Saunování dětí – zdravotní účinky a základní pravidla

Pokud patříte mezi saunovací nadšence, vězte, že i děti jsou v sauně vítány. Je třeba si však uvědomit, že děti v předškolním věku by se měly…

Termální lázně mají léčivou moc. Pomohou při akutních i chronických onemocněních

Termální voda nebo termální pramen je specifický druh pramene, ze kterého vyvěrá ohřátá podzemní voda, obohacená o různé prvky a m...

Může těhotná žena do lázní?

V těhotenství by se měla žena vyhnout takovým sportům, kde jí hrozí zvýšené riziko úrazu. Jsou to především sporty spojené s většími otřesy, nárazy…

Jóga pro seniory: Vyzrajte na bolest a udržujte se v kondici i ve stáří

Mnoha obtížím, které jsou způsobené stárnutím, se vyhnout nedá. Můžeme je akorát zmírňovat, aby člověku tolik neznepříjemňovaly život. Nutno ale říct…

Cvičení pro seniory: Udržujte se v dobré kondici a zpomalte stárnutí. Vyzkoušejte 3x tipy na cvičení doma

Lidé mají někdy pocit, že ve stáří už sport nepotřebují. Je to ale právě naopak, s přibývajícími léty je pohyb čím dál důležitější...

Plavání pro seniory - ideální aktivita pro lidi nejen staršího věku

Vhodná pohybová aktivita ve vodě je pro seniory účinným prostředkem pro udržení a posílení základních životních funkcí, jako je krevní oběh, dýchání…

Chůze je přirozená a zdravá. Nordic walking je ideální sport nejen pro seniory

Starší lidé si často stěžují na bolest zad, kloubů či na celkovou únavu organismu. Bohužel jen nízké procento z nich s tím chce něco udělat. A přitom…

Radiofrekvence – získejte krásnější pokožku a zbavte se tuku bez bolesti

Radiofrekvence se doporučuje k ošetření ochablé pokožky například po rychlém váhovém úbytku, po porodu atd. Funguje na principu vyvolání tepelného…

Lymfodrenáž – zázračná metoda na hubnutí i celulitidu

na detoxikaci organismu při potížích s křečovými žilami na otoky dolních končetin nebo v oblasti obličeje k relaxaci a regeneraci na bolesti…

Hubnoucí loď urychlí úbytek kil

Hubnoucí loď neboli SpaceShip Reborn představuje druhou a vylepšenou variantu přístroje Losing Weight. Díky nejmodernějším technologiím pomáhá…

Kavitace - pomáhá tato kontroverzní metoda při hubnutí, nebo ne?

Princip kavitace (neinvazivní liposukce) pracuje na principu zahřívání tukové tkáně. Rychlým zahřátím tukových buněk dojde k tomu, že obaly tukových…