Violka vonná /Viola odorata/

čeleď: violkovité

Violka vonná – popis

Violka vonná je asi 10 - 15 cm, zvláště za plodu až 20 cm vysoká rostlina. Oddenek je většinou více než 3 cm dlouhý, výběžky se na rozdíl od violky srstnaté vytváří, jsou kořenující a cca 10 - 15 cm dlouhé. Listy v přízemní růžici, lodyha není vyvinuta. Čepele jsou o něco širší než delší, okrouhle vejčité, na bázi srdčité, v létě se oproti jaru značně zvětší. Řapík je krátce nazpět chlupatý, vzácně olysalý. Na bázi řapíků jsou palisty, které jsou třásnitě zubaté nebo celokrajné.

Violka vonná – léčivé účinky

Vonné látky této rostliny se používaly a dodnes používají do různých parfémů. Violka vonná se také používá v lékařství při chorobách dýchacích cest a revmatismu a obtížích s močovým ústrojím. Účinná je také proti lupům. Obvykle se podává ve formě lihové tinktury nebo čaje. Při předávkování může dojít k nevolnosti. Violka vonná zlepšuje vylučování hlenů a odkašlávání, má účinky močopudné, příznivě působí při revmatismu, užívá se zejména při bronchitidě, a kašli. Zevně se užívá ve formě obkladů na špatně se hojící rány. Obvykle se aplikuje ve formě lihové tinktury nebo nálevu.

Použitelné části violky vonné: oddenek, nať

Období květu: březen až duben

Violka vonná – použití v kuchyni a pěstování

V České republice je patrně nepůvodní. Byla hojně pěstovaná už od středověku jako okrasná rostlina a na mnoha místech zdomácněla. Roste na různých stanovištích spíše v blízkosti lidských sídel, v různých typech listnatých lesů, v křovinách, v parcích aj. V chladnějších krajích, a také v málo osídlených krajích, je vzácnější, nad 800 m n. m. ji potkáme už jen ojediněle. Její esence se používají také v kosmetickém průmyslu.

Tip: Nálev

1 čajová lžička violky vonné na šálek vody, pije se 2 x denně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1555x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte