Suchá pokožka může potrápit i v létě. Vsaďte na babské rady, díky kterým kůži zvláčníte!

img

Suchá pokožka vás může vcelku snadno potrápit i v letních měsících. A je to vcelku logické. Častěji se sprchujeme, koupeme v rybnících, přehradách, nádržích a nebo třeba v moři během dovolené. Přirozený ochranný film tak voda smyje a kůže je náchylnější k vysoušení.

O to více je potřeba v létě myslet na hydrataci vnější (hydratační krémy a masti) i vnitřní (pitný režim). Jedině tak nebude mít suchá pokožka šanci. Vyzkoušet však můžete regeneraci kůže na těle pomocí lidových babských rad. Ty přináší pouze přírodní metody, které nijak nezatíží rozpočet.

Suchá pokožka a její hlavní příčiny

Nejprve si řekněme, jaké faktory mohou přispět k tomu, že vás potrápí suchá pokožka. Primárně to mohou být hormonální změny (zejména u žen) a také vlivy genetické a takzvané fyzikální, mezi než řadíme:

Čtěte také:

Spálená kůže od sluníčka je velmi bolestivou záležitostí. Jaké babské rady pomohou?

  • Vysoké teploty a vystavení slunečnímu záření: suchá pokožka se snadno vytvoří vlivem parného léta a přemírou slunění.

  • Dlouhodobý pobyt v místnostech s klimatizací: v létě si s oblibou lidé pouští na pracovištích klimatizaci, aby přečkali extrémní vedra. Ovšem pobyt v tomto prostředí má neblahý vliv na pokožku.

  • Časté mytí: v teplém období se mnohem častěji koupeme či sprchujeme. Také lidé jezdí k vodním plochám plavat. Proto se může suchá pokožka vyskytnout. Kůže totiž ztratí přirozený maz.

  • Pobyt v zakouřeném interiéru se suchým vzduchem: pakliže budete posedávat v místnostech, kde se běžně může kouřit, nepodepíše se to příznivě na vaší pokožce.

Suchá pokožka a příznaky s ní spojené

Téměř každý ví, jak může suchá pokožka nepříjemně svědit a pálit. Spojené jsou s ní však i další příznaky. Mezi ty patří například začervenání kůže, tvorby prasklinek a šupinek, matný vzhled anebo pocit napětí na konkrétních místech těla. Ve vážnějších případech pak kůže praská a velice pobolívá. Jestliže patříte mezi ty jedince, které souží vysušování pokožky více než obvykle, určitě situaci nepodceňujte a pečujte o sebe. Když tak neučiníte, můžete si snadno „uhnat“ i dermatitidu či ekzém.

Suchá pokožka může nepříjemně svědit či pálit.

Suchá pokožka a její řešení pomocí babských rad

Nyní se dostáváme k hlavnímu bodu, a to jsou babské rady, které mohou problém zvaný suchá pokožka, vyřešit. V tomto smyslu si docela dobře vystačíte s přírodními ingrediencemi. Zkusit můžete následující metody:

  • Bílý jogurt a med: tyto dvě suroviny smíchejte (2 lžíce jogurtu + 1 lžíce tekutého medu) a aplikujte na 25 až 30 minut na vysušenou kůži. Poté pečlivě omyjte vodou.

  • Nesolené bramborové pyré či kaše: klasicky si oloupejte brambory, omyjte je a dejte vařit do měkka bez soli. Pak je sceďte, rozmělněte na kaši a po vychladnutí aplikujte na postižená místa těla (nechte působit čtvrt hodiny). Suchá pokožka tak perfektně zregeneruje.

  • Banánová maska: velmi prospěšný k zvláčnění kůže je i banán. Ten rozmačkejte, smíchejte s vaječným žloutkem a také přidejte dvě lžičky rostlinného oleje (ideálně olivového). Směs naneste na pleť a nechte působit cca 20 minut. Posléze pečlivě opláchněte.

  • Přírodní peeling: ten přispěje k tomu, že odstraníte šupinky z povrchu kůže. Tím ji také vyhladíte. Použít můžete třeba kávovou sedlinu smíchanou s trochou vody anebo olivového oleje, či hrubozrnnou sůl. Po aplikaci nezapomeňte pokožku důkladně hydratovat krémy.

Suchá pokožka může praskat a bolet. Jak si počínat preventivně?

Stala se suchá pokožka vaším celoživotním nepřítelem? Potom s ní bojujte poctivě. Primárně se tedy vyhýbejte nadměrnému koupání. Lepší bude v tomto smyslu jen absolvování sprchy. Po každém mytí je ovšem důležité, promazat kůži hydratačními tělovými mléky. V letních měsících se také nevystavujte dlouhodobě slunečním paprskům. Když už se opalujete, nezapomeňte na použití krémů s UV ochranným faktorem. Ty by měly obsahovat i hydratační složku. Rovněž navyšte příjem tekutin (ideálně čistá voda, čaje a podobně) a dejte si pozor na kontakt pokožky s chemikáliemi při úklidu domácnosti. S výhodou bude kromě jiného zanechání kouření cigaret a zařazení těchto potravin do jídelníčku: avokádo, nesolené a nepražené oříšky všech druhů, ryby a mořské plody. Obecně ale svému tělu prospějete, když začněte jíst více ovoce, zeleniny a omezíte cukry, alkoholické nápoje a příjem soli.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.