Senná rýma z pohledu lidového léčitelství: Jaké přírodní produkty mohou pomoci?

img

Senná rýma postihuje dle všeho až pětinu světové populace. Oč se vlastně jedná? Je to v podstatě soubor příznaků, kterými se projevuje alergická reakce. Nejčastějšími spouštěči „nemoci“ pak bývají pyl, prach a chlupy koček, psů či jiných zvířat.

Nezřídka kdy je senná rýma zaměňována s nachlazením, má totiž obdobné projevy. Ovšem při alergické rýmě povětšinou jen smrkáte a kýcháte, kdežto u nachlazení či virózy mohou pobolívat i klouby a dostaví se například horečka. Jaké přírodní metody zatočí z tímto nejen sezónním nešvarem? Inspirujte se babskými radami!

Senná rýma a její typické příznaky

Pokud i vás senná rýma dostihla, jistě si vybavíte její nejtypičtější příznaky. Nejčastěji smrkáte (dokonce i celoročně), kýcháte a do toho můžete i kašlat. Někteří lidé také popisují svědění očí a jejich zarudnutí. Dlouhodobé vystavení alergenu pak může vyvolat i další zdravotní obtíže, jako třeba zhoršení čichu, bolesti hlavy, ucpání uší, zvýšenou únavu organismu, bolesti v krku anebo i otoky pod očima.

Čtěte také:

Závislost na nosních kapkách není radno podceňovat. Vzniká dřív, než si myslíte

Senná rýma a příčiny jejího vzniku

Jak již bylo zmíněno, senná rýma může vznikat v důsledku expozice alergenu. Nejčastějšími spouštěči tak jsou pyly, roztoči, plísně, houby, zvířecí srst či dokonce cigaretový kouř a některé intezivně vonící parfémy. A jaká je reakce organismu na tyto látky? Nejprve se zaktivuje váš imunitní systém, ten identifikuje příslušnou látku jako cizorodou a škodlivou, proto začně s produkcí histaminu do krve. Nakonec tedy pocítíte typické příznaky senné rýmy. Ošemetná je pak alergická rýma podložená geneticky. Pakliže je někdo ve vaší rodině, kdo jí trpí, zvyšuje se pravděpodobnost, že u vás či příbuzných také propukne.

Senná rýma se může vyvinout i po vystavení pylu z květin.

Senná rýma může přetrvávat i celou řadu let. Pomohou léky z lékárny i úprava životního stylu a prostředí

Obecně se dá říct, že senná rýma se nejběžněji řeší pomocí užívání takzvaných antihistaminik. Mezi ně se řadí například Zyrtec anebo Zodac. Ovšem vsadit můžete i na přírodní léčiva. Vynikající je například Stérimar, což je v podstatě mořská voda ve spreji. Ta nosní sliznici perfektně zregeneruje a zmírní projevy alergické rýmy. Kromě zmíněných produktů je také dobré používat v interiéru bytu odvlhčovače, abyste zabránili tvorbě plísní. S výhodou pak bude i pečlivé otírání prachu a četné vysávání. V jarních měsících, kdy rostliny začínají kvést, se vyplatí omezit větrání na minimum (na něj se soustřeďte zejména po dešti) a také není příliš ideální pobývat v přírodě mezi desátou ranní až čtvrtou hodinou odpolední (hlavně při větrném počasí). Když už se přeci jen jdete projít, chraňte si alespoň oči slunečními brýlemi. Preventivně také používejte zvlhčující spreje do nosu s obsahem soli a jezte dostatek potravin s vitamínem C.

Senná rýma a její léčba pomocí babských rad

Nejste zastánci klasických antihistaminik? Pak můžete vyzkoušet některé babské rady. Inspirujte se lidovým léčitelstvím, díky kterému nebude senná rýma takovou přítěží. Zde je pár tipů:

  • Když vás potrápí senná rýma, zařaďte do svého pitného režimu pravidelné popíjení bylinkových čajů z heřmánku, máty peprné, čerstvého či sušeného tymiánu anebo zázvoru. Z bylin ovšem pomůže i šalvěj, měsíček lékařský, kopřiva dvoudomá a ostropestřec mariánský.

  • Některé babičky také věřily, že senná rýma brzy vymizí, pokud budete konzumovat rybí tuk. Ten není příliš populární svou chutí, ale je zdravý.

  • Výtečným pomocníkem je dle všeho i přírodní med od včeliček. Ten lze jíst samotný po lžíci denně, nebo ho můžete samozřejmě zakomponovat do čajů a limonád. Babičky jej kombinovaly i s horkou vodou a cibulí.

  • Sílu přírody rovněž poznáte i s česnekem. Posílíte tak svou imunitu a dle lidového léčitelství nebude mít senná rýma šanci. Jezte jej například v pomazánkách, polévkách, či jiných oblíbených pokrmech.

  • Proti alergickým projevům zabere údajně jablečný ocet v množství jedné lžičky denně. Rozpustit ho můžete klidně i ve sklenici vody.

  • A v neposlední řadě bude senná rýma menším nepřítelem, pokud začleníte do jídelníčku i čerstvý strouhaný křen. Ten smíchejte s medem a pojídejte denně asi tři lžičky.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.