Lupy ve vlasech nemusí být noční můrou. Odstraňte je pomocí přírodních metod

img

Lupy ve vlasech dokážou znepokojit kdekoho. Zejména pak v případě, kdy po prohrábnutí hřívy padají na tmavé oblečení, na kterém jsou viditelné. Příčinou vylupujících se šupinek z pokožky hlavy bývá zánět. Jedná se v podstatě o odumřelou kůži.

Odborníci tvrdí, že téměř 50 % lidí ve společnosti se potýká s lupy ve vlasech. Nejedná se však o nijak závažný stav. Pokud potíže přetrvávají, je vhodné navštívit kožního specialistu, který doporučí léčivé šampony či jiné produkty. A jak řešili lupy babičky v dávných dobách? To vám nyní prozradíme.

Lupy ve vlasech a jejich příčiny

Existuje mnoho spouštěčů, díky nimž vznikají lupy ve vlasech. Zde je přehled těch nejčastějších:

Čtěte také:

Atopický ekzém, růžovka, seborea, vitiligo. Víme, co je způsobuje a známe řešení?

  1. Dlouhodobý nápor na psychiku: pociťujete v posledních týdnech či měsících nadměrný stres doma nebo v zaměstnání? Potom je na čase začít relaxovat a více odpočívat. Zhoršený psychický stav se totiž může podepsat na kvalitě pokožky hlavy. Vznik lupů ve vlasech tak není výjimkou.
  2. „Hlad“ po vitamínech: lupy ve vlasech mohou být rovněž projevem nedostatku vitamínu B v jídelníčku. Důležitý je však i zinek. A v jakých že potravinách tyto složky najdete? Zkuste konzumovat více luštěniny, ořechy, listovou zeleninu, ovesné vločky, hovězí maso, sýry, játra nebo ryby.
  3. Hormonální výkyvy: zejména u lidí mezi patnáctým až dvacátým rokem života se mohou objevit lupy ve vlasech. Příčinou bývají hormonální výkyvy během dospívání. A u dospělých žen zpravidla signalizují hormonální dysbalanci.
  4. Kožní onemocnění: pokud problémy s lupy přetrvávají delší období a nemůžete se jich žádným způsobem zbavit, navštivte dermatologa. Může jít o seboreickou dermatitidu, lupénku, či ekzém.
  5. Nevhodný šampon a kondicionér: neměli jste dříve s pokožkou hlavy žádné problémy, ale záhy jste změnili vlasovou kosmetiku a trápí vás lupy ve vlasech? Pak pro vás není nejspíš vhodná. Poohlédněte se raději po jiné.

Lupy ve vlasech

Lupy ve vlasech a babské rady

Nyní si pojďme říct, jak s lupy ve vlasech vlastně bojovaly v dřívějších dobách babičky. Tehdy totiž nebyly k dostání žádné speciální šampony ani léky. A tak se hojně využívaly přírodní produkty:

  • Heřmánek pravý: je jakýmsi všelékem, a kromě toho příjemně voní. Lupy ve vlasech snadno vyřešíte, když budete pokožku hlavy omývat odvarem z cca 15 až 20 gramů sušeného heřmánku a dvou litrů vody. Po vychladnutí použijte alespoň 2x až 3x za týden.
  •  
  • Olivový olej: žijete zdravým stylem života? Pak jistě najdete ve svých kuchyňských zásobách olivový olej. Ten dle babských rad také pomáhá v boji s lupy. Stačí večer po koupeli vmasírovat malé množství do pokožky hlavy a nechat přes noc působit. Ráno vše pečlivě omyjte oblíbeným šamponem.
  •  
  • Březové listy: stejně jako heřmánek pravý po vysušení krásně voní. A kromě jiného jsou listy z břízy velmi léčivé. Ne nadarmo se z nich vyrábí šampony. Na odvar, který s lupy ve vlasech zatočí, potřebujete asi 100 gramů sušených březových listů a litr až litr a půl horké vody. Po vychladnutí pokožku hlavy a vlasy omývejte (nejlépe 2x týdně).
  •  
  • Kopřiva dvoudomá: pomalu nám začíná jaro a s ním začnou růst na leckterých zahrádkách i kopřivy. Ty lze rovněž použít na boj s lupy ve vlasech. Na odvar potřebujete 4 lžičky sušené rostliny a asi 500 mililitrů horké vody. Po čtvrt hodině louhování sceďte, nechte vychladnout a přelijte pokožku hlavy i vlasy (použijte ideálně po umytí kštice). Po oplachu si dopřejte masáž pokožky. Roztok nevymývejte a aplikujte asi 2x za týden. Pakliže vás tato varianta nenadchla, je možné připravit i tonikum z čistého alkoholu (1 litr) a sušených či čerstvých kopřiv (4 hrstky). Po 48 hodinách macerování sceďte a potírejte pokožku hlavy.
  •  
  • Jablečný ocet: je skvělý nejen na hubnutí, ale i na lupy ve vlasech. Snadno se jich zbavíte, když si dopřejete dvakrát týdně masku s jablečným octem. Tu připravíte z cca 100 ml jablečného octa a 100 ml vody. Roztok vmasírujte do pokožky, vlasy zabalte do ručníku a nechte působit asi čtvrt hodiny. Pak pečlivě opláchněte a omyjte šamponem.

Lupy ve vlasech: Čemu se raději vyhnout a co naopak praktikovat?

I když lupy ve vlasech doprovází někdy nepříjemné svědění pokožky hlavy, neměli byste se škrábat. Stav tak můžete zhoršit. Nedbalost v jídelníčku rovněž přispěje k nadměrným obtížím v tomto ohledu. Horší stav pokožky hlavy podporuje třeba nadměrná konzumace alkoholických nápojů. Naopak velmi prospěšný je v tomto ohledu pobyt venku na čerstvém vzduchu a pravidelný pohyb. Ten totiž podpoří prokrvení těla. Dopřejte si tedy například svižnější procházku, zaběhejte si anebo si zacvičte. Tak nedáte lupům ve kštici šanci a vaše pokožka na hlavě bude opět zdravá.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • JanaBa
    10. 3. 2021 09:37
    Poslední větu nemůže myslet ani sama autorka.
    • PetrPetr
      12. 3. 2021 07:16
      Myslíte jako kvúli současnému lock downu (že není pohyb stejně možný)? Nebo že pohyb na čerstvém vzduchu podle Vás není užitečný pro prokrvení pokožky?