Borůvky

Borůvky patří mezi jedno z našich nejzdravějších ovocí. Nejčastěji se léčivé účinky borůvek využívají při zažívacích problémech, už od nepaměti se využívaly při léčbě průjmů. Stačí pár borůvek během dne a rozhozené zažívání nám zklidní. Ocení je zejména rodiče, dítě bude tento přírodní sladký lék rádo užívat. Borůvky také zmírňují zvracení a pomáhají v těle zadržovat vodu. Účinně ale působí i při jiných tělesných obtížích, pomáhají například zmírňovat záněty a urychlují hojení ran.

Léčivé účinky borůvek

Borůvky také příznivě účinkují na cévní soustavu a srdce, snižují vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Za to borůvky vděčí svému barvivu zvanému myrtilin, které zachycuje volné radikály. Díky němu borůvky také pomáhají při těch nejzávažnějších tělesných problémech. Jeho antioxidační účinky snižují riziko rakoviny a zpomalují stárnutí mozkových buněk. Kromě toho borůvky zpomalují stárnutí lidského těla celkově a posilují jeho imunitu. Pomáhají nejen při fyzických, ale i psychických obtížích. Zmírňují stres a příznivě působí na pocuchané nervy.

Velmi účinné jsou borůvky také na zrak. Příznivě působí i při dýchacích obtížích a nemocech močového ústrojí. Borůvky mají močopudný účinek, jsou tak dobrým pomocníkem při léčbě prostaty. Ženám zase uleví při menstruačních symptomech. Pomáhají i s nemocemi, které potkají každého z nás, jako je chřipka nebo angína. V těle totiž zabíjí škodlivé bakterie a umožňují mu se s nemocí vypořádat rychleji.

Pomůže i borůvkový čaj nebo odvar z listí

Pokud čerstvé borůvky zrovna doma nemáte, můžete je nahradit borůvkovým čajem. Široké využití má i odvar z borůvkových listů, který napomáhá léčit střevní nemoci, stejně jako nemoci jater a ledvin. Pomáhá i s cukrovkou, jeho pitím se totiž snižuje hladina cukru v krvi. Odvar také hojivě působí na zánět močového měchýře. Hojí i kožní projevy lupénky a ekzémy, kdy se obklad namočený v odvaru přikládá na postižená místa. 

Víte, že...

 • ...borůvky dříve sloužily jako barvivo tkanin a vína?
 • ...se borůvkám také přezdívalo černé jahody?
 • ...jako antistresový prostředek borůvky neužívají pouze lidé, ale i zvířata? Například je vyhledává lesní zvěř v náročných obdobích jako je třeba říje.
 • ...extrakty z borůvek se používají také v kosmetice, třeba v pleťových maskách?
Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Další léčivé potraviny

Tip na recept

všechny recepty >

Borůvkový koláč s drobenkou

Borůvkový koláč s drobenkou - recept Formu na koláč vymažeme máslem a vysypeme moukou. Z ingrediencí na drobenku rukama vypracujeme drobivou hmotu, kterou si můžeme připravit i dopředu a nechat v ledničce. Smícháme...

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE U ČLÁNKŮ

 • Syrniki

  Pochopitelně je tím myšleno měkký tvaroh v alobalovém obalu (250 g) ;-) výraz "tvaroh ve staniolu" se používal dříve

 • Brokolicová polévka pro děti

  Polévka je super. Nejím vařenou zeleninu, dělala jsem pro svou 16m dceru, ale ta polévka tak voněla, že jsem ji polovinu snědla, dala jsem si…

 • Pečená kořenová zelenina

  Mám moc ráda opečenou kořenovou zeleninu, ale zelenina byla po 45 minutách měkká a rozhodně nebyla zlatavá.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte