V aromaterapii lze využít i běžné koření

img

Éterické oleje jsou rostlinné silice, které se nachází v dílčích částech každé rostliny. Mohou být obsaženy v kořenech, plodech, listech a dalších…

Aromaterapie se řadí mezi oblíbené a dostupné druhy alternativní medicíny. Díky dostupnosti kvalitních esenciálních aromatických olejů může domácí aromaterapii provozovat prakticky každý, to je také jedním z důvodů popularity této metody. Vychází z faktu, že každá rostlina obsahuje v některých svých částech jisté množství éterických olejů, které se liší ve své vůni a různě působí na náš organismus po psychické i fyzické stránce. Pojďme si představit základní koření, které se v aromaterapii využívá. 

Éterické oleje

Éterické oleje jsou rostlinné silice, které se nachází v dílčích částech každé rostliny. Mohou být obsaženy v kořenech, plodech, listech a dalších částech. Z částí, ve kterých se tyto silice nachází, se éterické oleje získávají různými způsoby, přičemž nejčastějším typem je destilace. Lze je však získat také extrakcí, rozemletím a dalšími postupy, podle typu konkrétního koření. Pro použití v aromaterapii se éterické oleje obvykle míchají s běžnými rostlinnými oleji (slunečnicovým, olivovým atd.). 

Čtěte také:

Aromaterapie při porodu jako zázračný pomocník! Pomůže uvolnit napětí a bolesti

Použití éterických olejů

V aromaterapii se používá hned několik různých metod použití olejů, které vedou k různým účinkům na naši psychickou i fyzickou stránku. Nejpoužívanější jsou:

  • Inhalace – nejjednodušší a nejoblíbenější, aromaterapeutický olej lze nakapat na látku a inhalovat nebo jednoduše aplikovat do aromalampy.
  • Aroma masáže – vonnými oleji lze také masírovat. Dochází tak k celkové úlevě těla díky samotné masáži, vůně pak úlevu těla podpoří a dodá klid pro psychiku.
  • Vonné koupele – pokud nakapeme několik kapek aromatického oleje do vany, získáme vonnou koupel, která je uklidňující a relaxační. 

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Aromaterapeutické koření – použití a účinky 

Anýz

Anýz, rostlina, která se pěstuje po tisíce let, má v oblasti aromaterapie bohaté využití. Po celém světě se anýz rozšířil až v 9. století, dnes se hojně používá v gastronomii pro aromatizování jídel a pečiva. Anýzový éterický olej však obsahuje látky, které pozitivně ovlivňují trávicí ústrojí. Anýzová aromaterapie se obzvláště doporučuje lidem s častou plynatostí či bolestmi břicha. Je účinným pomocníkem také při dýchacích problémech. Lze kombinovat i s jinými oleji, např. s fenyklem či kmínem. 

Bazalka

Éterický olej z bazalky se nejčastěji používá pro potřeby zvýšení bdělosti. Doporučuje se těm, kteří potřebují nahromadit velké množství energie a zůstat v pozoru třeba celou noc. Bazalkový olej povzbudí, mimo jiné podporuje stimulaci mozku a zlepšuje regeneraci těla. Aromaterapie bazalkovým olejem se také doporučuje všem, kteří trpí depresemi, celkovou únavou nebo poruchou paměti. Použití bazalkového oleje se nedoporučuje u těhotných žen a malých dětí. 

Černý pepř

Aroma černého pepře zná každý. Kromě kuchyně lze však použít i v aromaterapii, jelikož působí jako antiseptikum, antispazmatikum i analgetikum. Doporučuje se při onemocnění dýchacích cest a při chřipkových onemocněních. Má silné prokrvovací schopnosti, proto může při vyšších koncentracích dráždit pokožku. 

Estragon

Estragon je koření, které se do Evropy dostalo z Mongolska a Sibiře. Jako koření slouží v mnoha světových kuchyních. V aromaterapii se estragon používá rovněž jako stimulant pro povzbuzení, navíc podporuje imunitní systém. Je dobrým pomocníkem při zažívacích problémech, podporuje trávení a pomáhá při nechutenství. 

Fenykl

Éterický olej se u fenyklu získává extrakcí semen. Olej z fenyklu má velmi silnou vůni, proto se při aromaterapii používá jen několik kapek a olej se poměrně výrazně ředí. Jeho použití se nedoporučuje v průběhu těhotenství. Fenykl však pomáhá při celé řadě ženských problémů. Podporuje tvorbu mateřského mléka, pomůže při nejrůznějších trávicích problémech, od nechutenství po koliku či nadýmání. 

Hřebíček

Zatímco v současnosti používáme hřebíček především v gastronomii, v minulosti byl účinným lékařským prostředkem. Léčivé účinky hřebíčku lze využít v aromaterapii. Silice se získávají parovodní destilací poupat a listů, mají antibakteriální účinky, zmírňují bolesti zubů, uleví namoženým svalům a pomohou i při nervovém vypětí. 

Jalovec

Éterický olej se vyrábí z plodů keře jalovce. Jalovec má typickou příjemnou, nepříliš silnou vůni, která svými tóny připomíná vůni borovice. Silice jalovce jsou známé pro svou variabilitu a nejrůznější možnosti využití. V rámci aromaterapie se jalovec obzvláště doporučuje při onemocnění močových cest. Jalovec působí antibakteriálně, doporučuje se při infekcích různého původu. Nedoporučuje se však v době těhotenství. 

Máta

Mátový éterický olej má světle žlutou barvu a získává se extrakcí z listů máty. Má výraznou až mentolovou vůni a je velmi silný, proto vyžaduje střídmé a opatrné zacházení. V aromaterapii se používají mátové éterické oleje při žaludečních potížích. I máta má stimulační účinky a při vysokých dávkách vyvolává až syndrom nespavosti. Máta je díky svým ochlazujícím účinkům vhodná také při zvýšené teplotě. 

Mateřídouška

Mateřídouška je vytrvalá aromatická rostlina, která kromě přípravy čaje poslouží také v aromaterapii. Éterické oleje této rostliny obsahují monoterpeny, např. thymol, linalol či cymen. Éterické oleje se získávají destilací kvetoucí natě a posilují imunitní systém, pomáhají při depresích či bolestech hlavy a také uvolňují hleny. 

Meduňka

Meduňka je až 80 cm vysoká vytrvalá bylina, z jejíchž kvetoucích natí se destilují účinné silice. Meduňka se v přírodním léčitelství používá již od dob antického Řecka. Je ideálním prostředkem aromaterapie při nachlazení, pomáhá při bolestech hlavy a migrénách, podporuje trávení a také snižuje krevní tlak. Meduňka především zklidňuje, a to jak po stránce emocionální, tak fyzické. 

Muškátový květ

Oleje z muškátového květu i muškátového oříšku podporují soustředění, zmírňují slabosti a brojí proti celkové únavě těla i mysli. Vzhledem k vysoké koncentraci účinných látek by se muškátový květ neměl používat terapeuticky bez odborné konzultace. Aromaterapie z muškátového květu není vhodná pro těhotné, malé děti a epileptiky. 

Rozmarýn

U rozmarýnu se esenciální oleje získávají extrakcí z listů. Olej je průhledný. Éterické oleje z rozmarýnu se užívají jako stimulanty, mají povzbuzující účinky, pozitivně ovlivňují nervový systém, podporují paměť a tříbí smysly. Olej také pomáhá zmírňovat bolesti kloubů a svalů, pozitivně ovlivňuje játra a žlučník. 

Skořice

Éterické oleje se získávají z listí nebo kůry skořicovníku, přičemž silice z kůry jsou účinnější. Skořice stimuluje nervy, má antibakteriální vlastnosti a patří mezi přírodní afrodiziaka. Vzhledem ke svým prokrvovacím schopnostem se hodí do koupelí a masáží. 

Šalvěj

Éterický olej ze šalvěje se používá při náročných stresových situacích. Účinné látky zklidňují, vyvolávají pocit pohody a zahání depresivní stavy. Šalvěj zklidňuje nervový systém, proto se řadí mezi mírná sedativa. Z toho důvodu se nedoporučuje bezprostřední řízení dopravního prostředku po provedení šalvějové aromaterapie. 

Tymián

Silice tymiánu obsahuje řadu léčivých látek. Rostlina byla pro své blahodárné účinky známá již odedávna. Účinkuje jako přírodní antidepresivum, odbourává pocit únavy, ale také mírní kašel a celkově zlepšuje stav imunity. Odborníci se však shodují, že i přes řadu účinných látek je tymián za určitých okolností jedovatý. Pro aromaterapii se hodí, nedoporučuje se však pro domácí léčbu. 

Vanilka

Vanilku nemusíme používat jen v gastronomii, díky výrazné příjemné vůni má své uplatnění také v aromaterapii. Silice obsahují vanilin a získávají se extrakcí tobolek. Působí jako přírodní antidepresivum, uklidňuje, zmírňuje pocity úzkosti. Vanilková aromaterapie se doporučuje před plánovaným stresovým obdobím. 

Vavřín

Éterické oleje z vavřínu působí antidepresivně, mírní kašel, dezinfikují a čistí ovzduší.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Inhalace: Esenciální oleje pomohou při nachlazení i bolestech hlavy

Nachlazení nás dokáže pěkně potrápit. Esenciální oleje jsou ideálním prostředkem pro jeho uvolnění. Každý z nich má speciální biochemický profil.…

Zimní aromaterapie: esenciální oleje pro relaxaci i do koupele

Nejčastěji používaní koření ve vánoční kuchyni, ale také v aromalampě, je skořice a hřebíček. Jsou to ale zároveň jedny z nejsilnějších esenciálních…

Eukalyptus je nazýván strom zázraků. Pomáhá proti depresím a hojí

Eukalyptus je zázračný léčivý strom, který dorůstá výšky až 40 metrů. Znáte jej také pod názvem blahovičník.Ve skutečnosti zahrnuje více než 700…

Skořice v aromaterapii: Díky sladké vůni zlepšuje náladu a pomáhá od bolestí

Aromaterapie je využití vůní pro posílení organismu. Je tedy součástí preventivních kroků podporujících naše zdraví. Zároveň ulevuje naší psychice …

Znáte watsu? Vodní terapie, která vás dokonale zregeneruje

Vodní terapie watsu vznikla v 80. letech v USA, její kořeny ale sahají mnohem dál. Její zakladatel Harold Dull se významně inspiroval masážní…

Opravdu koupel z konopí může vyléčit atopický ekzém?

Atopický ekzém je chronické kožní onemocnění, při němž kůže pacienta (atopika) reaguje i na běžné podněty nestandardním způsobem. A pozor, nemusí mít…

Valentýn: Romantika v podobě společné vany může být pěkně nebezpečná

Společná vana nemusí znamenat „jen“ sexualitu, i když nahota tyto touhy jistě vyvolá. Samotné prostředí a atmosféra napuštěné vany zvýší citlivost…

Aquahealing pro léčbu i relaxaci

Voda je základ našeho života. Už malé miminko v děloze si blaženě plave v plodové vodě, která jej konejší. Terapie vodou nám umožňuje vnímat vodu…

Netradiční masáže umožní nevšední zážitky! V Čechách na ně ale nenarazíte.

Thajsko je pro Čechy poměrně oblíbenou destinací. Tamější lidé jsou vstřícní, milí, kuchyně je zdravá a chutná a v neposlední řadě zde uchvátí…

Indická masáž hlavy uvolní napětí a podpoří krásu vašich vlasů

Pojďme se na chvíli ponořit do minulosti. Indická masáž hlavy pochází, jak již samotný název napovídá - z Indie. Zde ji ženy v podstatě praktikovaly…

Reflexní masáž jako prostředek regenerace

Do Evropy se reflexní léčitelství rozšířilo v 13. století. Tato zásluha se nejčastěji připisuje cestovateli Marcu Polovi. Dějiny reflexní masáže mají…

Erotické masáže a co na nich muže tolik láká?

Jednou z lákavých výhod erotické masáže je to, že masérka nepoužívá jen svoje ruce, ale celé tělo. Aby mohla masírovat svůj objekt celým tělem, je…

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Chronické onemocnění? Reflexní terapie může vaše trápení vyřešit

Reflexní terapie má velmi dlouhou tradici. Pochází z Asie a používá se už přes tisíc let. Dokonce se považuje za jednu z nejúčinnějších…

Léčebná rehabilitace: Rázová vlna zbaví bolestí pohybového aparátu

Léčba rázovou vlnou je metoda, při níž se využívá akustické vlny s vysokou amplitudou a skokovou změnou tlaku. Prostřednictvím přenosu velkého…

Fyzioterapie versus rehabilitace: V čem vězí rozdíl?

Rehabilitace je širší pojem. Zahrnuje práci nejrůznějších odborníků, jako jsou lékaři, ale i fyzioterapeuti. Společně se snaží vyřešit náš zdravotní…

Talasoterapie – síla moře utužuje imunitu a redukuje celulitidu

Dovolená u moře není jen o koupání, opalování se a užívání si volna po celoroční dřině. Pobyt u moře vám může přinést mnoho léčivých účinků, o…

Dechová cvičení zklidní mysl i tělo. Dostaňte tělo zpět do pohody!

O tom, že je dýchání pro tělo nezbytné, není pochyb. Málokdo se ale soustředí na kvalitu samotného dechu. Hluboké a pomalé dýchání pomáhá relaxaci a…

Obličejová jóga omlazuje obličej a zlepšuje náladu! Už jste ji vyzkoušeli?

Obličejová jóga nabízí různá cvičení, která prospívají tváři celkově. Najdeme zde jak jógu, tak lymfatické masáže, fonetická cvičení a obličejovou…

Pozdrav Měsíci - jednoduchá jógová sestava pomůže s nespavostí a zajistí klidný spánek

Jak už název napovídá, pozdrav Měsíci praktikujeme večer, po celém dni, kdy jsme unaveni nejen fyzicky, ale také psychicky. Pozdra...

Saunový ceremoniál vás přenese do jiné dimenze

Napadlo vás někdy, že kromě toho, že se v sauně pořádně zapotíte, si v ní můžete užít i něco navíc? Saunové ceremoniály jsou něco, co byste si neměli…

Jak se staví venkovní sauna? Plánování je základ úspěchu

Stavba sauny určitě láká mnohé. Předem bychom ale měli zvážit naše kutilské dovednosti. Venkovní sauna vyžaduje alespoň základní znalosti o stavění.…

Saunování – 9 důvodů, proč se začít saunovat

Fenomén saunování nenechal chladné ani vědce. Řada studií prokázala, že pravidelná návštěva sauny (alespoň 1x týdně) snižuje riziko onemocnění až o…

Saunování dětí – zdravotní účinky a základní pravidla

Pokud patříte mezi saunovací nadšence, vězte, že i děti jsou v sauně vítány. Je třeba si však uvědomit, že děti v předškolním věku by se měly…

Termální lázně mají léčivou moc. Pomohou při akutních i chronických onemocněních

Termální voda nebo termální pramen je specifický druh pramene, ze kterého vyvěrá ohřátá podzemní voda, obohacená o různé prvky a m...

Může těhotná žena do lázní?

V těhotenství by se měla žena vyhnout takovým sportům, kde jí hrozí zvýšené riziko úrazu. Jsou to především sporty spojené s většími otřesy, nárazy…

Jóga pro seniory: Vyzrajte na bolest a udržujte se v kondici i ve stáří

Mnoha obtížím, které jsou způsobené stárnutím, se vyhnout nedá. Můžeme je akorát zmírňovat, aby člověku tolik neznepříjemňovaly život. Nutno ale říct…

Cvičení pro seniory: Udržujte se v dobré kondici a zpomalte stárnutí. Vyzkoušejte 3x tipy na cvičení doma

Lidé mají někdy pocit, že ve stáří už sport nepotřebují. Je to ale právě naopak, s přibývajícími léty je pohyb čím dál důležitější...

Plavání pro seniory - ideální aktivita pro lidi nejen staršího věku

Vhodná pohybová aktivita ve vodě je pro seniory účinným prostředkem pro udržení a posílení základních životních funkcí, jako je krevní oběh, dýchání…

Chůze je přirozená a zdravá. Nordic walking je ideální sport nejen pro seniory

Starší lidé si často stěžují na bolest zad, kloubů či na celkovou únavu organismu. Bohužel jen nízké procento z nich s tím chce něco udělat. A přitom…

Radiofrekvence – získejte krásnější pokožku a zbavte se tuku bez bolesti

Radiofrekvence se doporučuje k ošetření ochablé pokožky například po rychlém váhovém úbytku, po porodu atd. Funguje na principu vyvolání tepelného…

Lymfodrenáž – zázračná metoda na hubnutí i celulitidu

na detoxikaci organismu při potížích s křečovými žilami na otoky dolních končetin nebo v oblasti obličeje k relaxaci a regeneraci na bolesti…

Hubnoucí loď urychlí úbytek kil

Hubnoucí loď neboli SpaceShip Reborn představuje druhou a vylepšenou variantu přístroje Losing Weight. Díky nejmodernějším technologiím pomáhá…

Kavitace - pomáhá tato kontroverzní metoda při hubnutí, nebo ne?

Princip kavitace (neinvazivní liposukce) pracuje na principu zahřívání tukové tkáně. Rychlým zahřátím tukových buněk dojde k tomu, že obaly tukových…