Saunování dětí – zdravotní účinky a základní pravidla

img

Zatímco v létě nám dětské cachtání v ledové řece a výhřev na sluníčku připadá normální, na podzim se často lekneme otázky, zda vzít své dítě do sauny. A to i přesto, že saunování dětí už od velmi raného věku je v některých zemích naprostým standardem, např. saunování ve Skandinávii. Je prokázáno, že pravidelné saunování dětí má velmi prospěšný vliv nejen na jejich imunitu, ale třeba i na kvalitu dětského spánku. Jaká jsou jeho další pozitiva? A musí děti v sauně dodržovat nějaká pravidla?

Jak na saunování dětí?

Pokud patříte mezi saunovací nadšence, vězte, že i děti jsou v sauně vítány. Je třeba si však uvědomit, že děti v předškolním věku by se měly saunovat výhradně v soukromých prostorách (např. domácí sauny), případně v kolektivu známých lidí. Důvodem jsou nejen nové zážitky pro dítě (ne každému vyhovuje nahota a cizí prostředí), ale i otázka bezpečnosti a potřeba zvýšených hygienických požadavků.

Čtěte také:

Je saunování dětí prospěšné?

Pokud tedy nevlastníte soukromou saunu, vyplatí se buď objednat soukromé saunování dětí, například spolu s podobně naladěnými přáteli, anebo využít nabídky dětských klubů. Tam je výhoda, že jsou na děti v mnoha ohledech připraveni.

Děti v sauně – základní pravidla

  • Minimální věk: zpravidla se uvádí 3 měsíce (pokud se jedná o soukromou saunu), do veřejných prostor pediatři doporučují věk až od 3 let – předpokládá se, že v tomto věku již bude schopno vyjádřit své obavy.
  • Děti v sauně by měly být zdravé. Pokud na ně „něco leze“, nechte je doma odpočinout, sauna by stav mohla paradoxně zhoršit. Vynechejte saunu i v době regenerace po nemoci (ca 14 dní po vyléčení). Přečtěte si, jak na saunování při nachlazení nebo jak na saunování s rýmou
  • Pokud má dítě otevřenou ránu, případně mokvající ekzém či zvýšenou teplotu (nebo dokonce horečku) do sauny nepatří. Saunování dětí je rizikem i v případě, že dítě trpí vrozenou srdeční vadou či epilepsií, má potíže s ledvinami či játry.
  • Teplota pro saunování dětí by měla být o něco nižší než u dospělých (v horních patrech do 90 ˚C, v těch dolních kolem 70 ˚C).
  • Předškolní děti by v teple měly být maximálně 8 minut, ty školní mohou být i o něco déle. Cyklus saunování se u předškolních dětí opakuje 2x, u školních 3x. Přečtěte si základní pravidla pro saunování dětí. 
  • Uvědomte si, že děti mají jinou termoregulaci než dospělí. Zahřívají se i ochlazují mnohem rychleji. U menších dětí tedy stačí na zchlazení pouze vlažná voda, aby nedošlo k podchlazení. Můžete vynechat i hlavičku.
  • Zařaďte pasivní odpočinek na závěr (alespoň 10 minut ležet na lehátku zabalení v ručníku či prostěradle).
  • Dodržujte dostatečný pitný režim!
  • Při saunování dětí buďte ostražití, dítěti se může udělat v nových podmínkách i nevolno. V tom případě ihned opusťte prostory a odpočívejte.

Saunování dětí – vliv na zdraví

  • Celkové zvyšování obranyschopnosti organismu (prevence infekčních onemocnění).
  • Ozdravná detoxikace těla skrze pocení. Vyloučení nepotřebných látek z těla prostřednictvím pokožky.
  • Prokrvení tkání a uvolnění svalů.
  • Zlepšení kvality dýchání. Přečtěte si, jak dýchat v sauně.
  • Zklidnění nervového systému a tím i zvýšení kvality spánku.
  • Podpora lymfatického systému (je též zodpovědný za odpadní hospodářství našeho těla, zbavuje nás toxinů).

Nezapomeňte, že pokud má mít saunování dětí nějaký efekt, musí být pravidelné (alespoň 1x týdně nebo 1x za dva týdny). Zároveň bývají děti po sauně unavené, proto ji naplánujte spíše do pozdně odpoledních hodin, přičemž bude následovat přesun rovnou do postýlek.

Tip na pohodové saunování s dětmi

Vysvětlete dítěti, jak to bude probíhat. Buďte připraveni i na variantu, že na poprvé možná k saunování vůbec nedojde. Ačkoli tam budete stát nahatí, tedy jen zabalení do župánků či osušek. Nenuďte ho („Prostě jdeme.“), ani ho nevydírejte („Tak si tu zůstaň, půjdu sama.“), neuplácejte („Když půjdeš, tak já ti koupím...“) či nehodnoťte („To jsi takový srab?“). Uvědomte si, že pro dítě je to nové. Dejte mu prostor, aby si to tzv. ochutnal a osahal. Pokud mu volnost dopřejete, máte velkou šanci, že bude ochotno zkoumat a příště třeba vleze i dovnitř.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.