Saunování s rýmou? Podle saunérů a lékařů příjemný způsob, jak dát rýmě sbohem

img

Už jste to zažili či možná zažíváte. Šimrá vás v nose, začínáte kýchat… Čeká vás nabitý týden a představa, že byste ho prožili s rýmou, vás notně rozladí. A tak přemýšlíte, čím nezvaného hosta vypudit dřív, než se pohodlně usadí. Možná vás napadne spásná myšlenka – spojit příjemné s užitečným a vypotit ho v sauně. Saunování s rýmou - jde to vůbec dohromady? A jaká jsou případná rizika? Zjišťovali jsme u specialistů na saunování.

Saunování s rýmou – více než s mírou

Specialisté z brněnského saunového světa radí konkrétní zdravotní stav předtím konzultovat s lékařem. A dodávají, že s běžnými nemocemi v počáteční fázi sauna může pomoci, ale také nemusí. Pokud už je rýma, chřipka či jiná nemoc zřejmá, do veřejné sauny by člověk jít neměl. Jednak kvůli sobě, ale také kvůli šíření infekce.

Čtěte také:

Sauna při nachlazení - účinná pomoc, nebo zbytečná zátěž pro organismus?

Saunování s rýmou při mírném nachlazení nevadí. Při nachlazení to však není moc vhodné. Pokud máte virózu, silnou rýmu, chřipku či dokonce horečku, sauně se vyhněte. Vaše zdraví by se mohlo zhoršit.

Hýčkejte se v teple domova i sauny zároveň

V počátcích nemoci je nejlepší saunování s rýmou doma – v soukromí. Po horké lázni v domácí sauně a mírném zchlazení to máte jen pár kroků do postele. Vaše tělo bude vrnět blahem při odpočinku, nejlépe spánku, který mu poté dopřejete.

Když nemáte domácí saunu, svou práci udělá i horká koupel s éterickým olejem (eukalyptus, kafr, tea tree oil, majoránka, dobromysl, rozmarýn, zázvor, jehličnany, citrusy) nebo přímo bylinková sauna. Ta je na saunování s rýmou ideální. 

Pomůže i obyčejné prohřátí chodidel v nádobě s horkou vodou a pak teplé ponožky. Dýchací cesty dobře uvolní a zvlhčí také inhalace Vincentky nebo mořská sůl aplikovaná za pomoci nosní konvičky či inhalátoru. Anebo inhalujte jen tak nad hrncem s bylinným odvarem.

Inhalace proti nachlazení2

Saunování s rýmou lékaři podporují

Co se týká sauny, lékaři a nestoři českého saunování, doporučují (především zkušeným saunistům) jít do saunové prohřívárny hned ten den, kdy se objeví první – byť sebemenší – příznaky respirační nemoci.

Horká saunovací lázeň nad 37 °C usmrtí nejen viry, ale i některé bakterie. Vdechováním zahřátého vzduchu se rychle zvýší vnitřní tělesná teplota nad 38 °C (jako při běžné horečce), a ta ničí viry na sliznicích dýchacích cest. Člověka to ochrání před plným propuknutím nemoci či rozšířením nákazy.

Mimochodem, ve vlhkých prostorách veřejné sauny (kromě prohřívárny) – se bacily šíří ostošest.

Časté saunování bacily z těla vyhání

Sauna není účinná jen při saunování s rýmou. Vlivem silného prokrvení sliznic dýchacích cest se významně posiluje imunita. Zmnožené bílé krvinky a zvýšená koncentrace imunoglobulinu A ničí viry a brání jejich řádění v těle. Hladina těchto povolaných „bojovníků“ má však své maximum jen 2–6 dní. Na potřebné výši ji udržíme pravidelným saunování 1–2x týdně či alespoň za 14 dní. Dobrý imunitní systém je totiž nejlepší obranný štít proti jakýmkoli nemocem.

Zvláště v období, kdy bacily jak pingpongové míčky útočí na každém kroku. Odolnost proti rýmě, nachlazení a nejrůznějším virózám zvyšuje nejen pravidelné a dlouhodobé saunování (otužování) a čerstvý vzduch, ale i pohyb, (který nás baví), psychohygiena (správný přístup k životu – s humorem a nadhledem), a nezatěžující výživná strava (nabitá enzymy, vitamíny a minerály). Při troše snahy jsme tak vyzbrojeni dostatkem energie a odolností ke všem životním výzvám.

Po infrasauně postel a klid. To zaručí, že budete fit

Podle znalců je v počátcích rýmy a dalších respiračních infekcí nejvhodnější infrasauna. Zvláště, když ji rozpálíte na teplotu 50–55 °C. Infrasauna dovoluje pobyt i těm, kterým ta klasická nedělá příliš dobře. Strach nemusí mít ani lidé s vysokým krevním tlakem. Infračervené paprsky tělo zahřejí a zabrání množení všech vetřelců na povrchu i na sliznicích a také proniknou hluboko do tkání. Lehkým pocením škodliviny vyženete raz dva z těla ven. Zbavíte se případné zimnice, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Doporučujeme jednorázové prohřátí (maximálně 12–15 minut). Poté se jít osprchovat vlažnou vodou (neumývat se mýdlem) a s voňavým bylinkovým čajem či fresh džusem zamířit rovnou pod peřinu. Věřte, že zklidněná mysl a uvolněné tělo vaše přirozené samoozdravné schopnosti jen podpoří.

Zkoušeli jste někdy saunování s rýmou? Napište nám do komentáře.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.