Akupresura - účinná masáž chodidel, která řeší až 200 problémů

img

Pojem akupresura si lidé často pletou s akupunkturou, léčebnou metodou pocházející ze staré čínské medicíny, kdy se využívají vpichy tenkými jehlami na přesně určená místa v rámci celostního přístupu k pacientovi. Akupresura je sice také založena na principu stimulace konkrétních bodů na těle, avšak bez použití jehel. Akupresura, stejně jako akupunktura, pochází ze staré Číny, a zjednodušeně by se dala popsat jako masáž určitých bodů na chodidlech. Akupresuře se někdy také říká akupunktura bez použití jehel.

Akupresura - způsob masáže, který řeší až 200 problémů

Akupresura je terapie, která díky působení na akupresurní body funguje jako prevence nemocí, k posílení imunity i řešení různých potíží. Kromě toho má akupresura pozitivní vliv na naši kondici, podporuje oběhový systém, zlepšuje schopnost regenerace a posiluje jak orgány, tak psychiku. V poslední době je o akupresuru čím dál větší zájem, což je dáno vzrůstajícím povědomím o tradiční čínské a celostní medicíně obecně, kdy se lidé zajímají i o jiné možnosti léčby, než které určuje běžná západní medicína.

Akupresura je možnost, kterou mnohdy volí i lidé, které lákala akupunktura, ale děsila je představa malých jehliček zapíchaných různě po těle. Málokdo by řekl, že něco tak zdánlivě jemného a nenápadného, jako masáže chodidel, dokáže řešit až 200 nejrůznějších potíží.

Masáže působící na jednotlivé akupresurní body podporují vylučování nežádoucích toxických látek, které se v našem těle postupem času nahromadily, a to jak prostřednictvím vylučovacího ústrojí, potu či při trávení. Tlakem vyvíjeným na akupresurní body dochází nejen k rozproudění krevního oběhu v celém těle, ale také k rozproudění takzvané bioenergie.

Co se bioenergie týče, každý z nás má v těle 24 bioenergetických kanálů, kterými energie proudí. Potíže nastávají v případě, že se některý z těchto kanálů stane neprůchodným, případně energie proudí jen ztěžka. V takové situaci pomůže akupresura, která kanály opět uvolní a umožní energii volně proudit. To platí i jako prevence, kdy působení na akupresurní body předchází ucpávání bioenergetických kanálů.

Porucha vylučování toxických látek jako příčina vzniku nemocí

Již lékaři ve staré Číně věděli, že příčinou vzniku mnoha nemocí různých typů jsou poruchy vylučování toxických látek z těla, a to především prostřednictvím ledvin a močového měchýře spolu s močovodem a močovou trubicí. To se však týká i jater, střev, plic nebo dokonce i kůže.

A právě akupresurní body na chodidlech jsou spojené s jednotlivými orgány. Například bod u paty je zodpovědný za močový měchýř, místo v klenbě chodidla je spojeno s tlustým střevem, místo blízko prstům na noze je pro změnu spojeno s trapézovým svalem a tak dále.

Tím, že denně chodíme v obuvi s pevnými podrážkami, nejsou jednotlivé akupresurní body stimulovány přírodní cestou, a nedochází k jejich dostatečnému prokrvení. Ideální způsob, jak alespoň částečně nahradit masáže je procházet se v létě po zahradě bez bot, v lepším případě samozřejmě po oblázkové pláži, kde kamínky akupresurní body krásně prokrví.

Pokud nejsou akupresurní body stimulovány, neprokrvují se, v cévách dochází u usazeninám, krev neproudí tam, kde je potřebná, a tím dochází k tomu, že se méně prokrvují i propojené orgány. Orgán, který je hůře prokrvovaný, začíná snižovat svou funkci, což se postupem času projeví v podobě potíží nejrůznějších druhů.

Má akupresura i vedlejší účinky?

Ačkoliv je akupresura bezbolestná, dlouholetou praxí osvědčená metoda se stovkami tisíc příznivců po celém světě, mohou se objevit i vedlejší účinky.

V případě, že absolvujete tento typ masáže a poté pocítíte zvýšení teploty, mírné otékání kloubů nebo zvýšení bolesti nemocného orgánu, neděste se. Zpravidla nejde o nic vážného a potíže velmi rychle ustoupí v rámci procesu uzdravování. Často vedlejší účinky značí, že v těle nebylo něco v pořádku a právě bolest je signálem, že začaly přicházet změny.

Pokud jdete na masáž pouze za účelem prevence a následně cítíte bolest některého z orgánů, pomůže vám akupresura odhalit zavčasu onemocnění. Zdravý člověk by při působení na akupresurní body ani po něm neměl cítit žádnou bolest.

Akupresura jako masáž, kterou si každý může provádět sám doma

Akupresura má velkou výhodu v tom, že si ji po osvojení postupu a znalosti akupresurních bodů může provádět každý sám. Není tedy nutné za účelem masáže navštěvovat drahé masážní salony a utrácet stovky korun. Na poprvé je samozřejmě lepší si nechat masáž provést od někoho zkušeného. Poté se však sami můžete naučit akupresuru provádět doma, jelikož u ní nehrozí žádná rizika - což by například u akupunktury možné nebylo.

Akupresura je bezpečná v tom, že i kdybychom si ji doma provedli špatně a tlakem působili na nesprávné místo, nemůžeme si ublížit. Případně si zkrátka jen nepomůžeme od problémů, od kterých jsme si chtěli ulevit, to je vše.

Jak se akupresura dá naučit? Kromě toho, že můžete absolvovat různé kurzy, kde se naučíte, jaké a kde akupresurní body jsou, existuje i celá řada knih. A ideální pomůckou pro začátečníky jsou speciální ponožky, na kterých jsou akupresurní body nakreslené, a vy tak přímo víte, kde během masáže přitlačit.

Kdy akupresura nefunguje?

Jak již bylo řečeno, akupresura dokáže přinést skutečně skvělé výsledky a má celou řadu pozitivních účinků pro náš organismus. Přesto však jsou nemoci, na které je i akupresura krátká. Působení na akupresurní body nepomáhá v případech onemocnění AIDS, nebo například rakoviny a dalších podobně závažných a těžkých chorob.Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Jiří Kruntorád
    14. 2. 2019 07:18
    akupresůru chodidel provádím již 2 roky.mám s ní vysoce pozitivní výsledky.