Domácí sauna poskytne skvělý relax i dokonalé soukromí

img

Domácí sauna má nespočet benefitů. Prohřívat tělo si můžete zcela v soukromí svého obydlí a nemusíte platit za vstup. To je však jen začátek. Pokud se budete saunovat pravidelně, významně tím posílíte svůj imunitní systém a tak utužíte obecně zdraví.

Než se však rozhodnete, že se domácí sauna stane součástí vašeho bytu či domu, promyslete několik skutečností. Prvně je podstatné mít dostatečné dispozice, co se týká prostoru. Dále zvažte před investicí i frekvenci jejího užívání. Jestliže ji navštívíte i několikrát za měsíc, můžete začít přemýšlet o typu sauny.

Domácí sauna zpříjemní leckterý sychravý den. Do rodinného domu se hodí ta klasická finská

Už jste se rozhodli, že domácí sauna zpestří vaše každodenní bytí? Potom se zamyslete nad tím, jaký druh zvolíte. Na trhu se jich nabízí hned několik. V případě, že žijete v rodinném domě, je vhodná například sauna finská. Ta je zpravidla vystavěná ze dřeva. Někteří výrobci ale přidávají i jiné prvky, jako je sklo či přírodní kámen. Žár pochází z kamen, v kterých se běžně topí dřevem (mohou být ale i elektrická, která vyžadují zásuvky 3x 400 V). Na plotně pak žhnou lávové kameny, které je možné zchladit vodou (tím se vytvoří pára). Teploty se pohybují ve vnitřním prostoru nad 90 °C a jedná se primárně o suché teplo. Tento druh sauny vyžaduje odvětrávací i přisávací průduchy. Milovníci aromaterapií si pak ve finské sauně mohou vytvořit i příjemně voňavé prostředí pomocí saunových olejů a tzv. aromapumpy. Ceny finských saun se odlišují podle toho, pro kolik osob jsou konstruované. Vybírat můžete z venkovních či interiérových typů. Částky se pohybují od 30 000 korun a výš.

Čtěte také:

Sauna v těhotenství. Dobrý nápad, nebo zbytečný hazard?

Domácí sauna utuží vaše zdraví. Do bytu je ideální infrasauna

Infrasauna neboli elektrická domácí sauna je ideální pro všechny druhy městských bytů, kde obyvatelé disponují alespoň minimálním volným prostorem. K jejich zprovoznění nepotřebujete nic speciálního, pouze klasickou elektrickou zásuvku. Pakliže infrasaunu uvedete v provoz, nemusíte dlouze čekat na její nahřátí. Pomocí infrazářičů prohřejete své tělo až do hloubky čtyř centimetrů. A jaké že jsou v tomto druhu sauny teploty? Pohybují se mezi 45 až 60 stupni Celsia, což je oproti finské sauně daleko snesitelnější. Ceny se pohybují podle velikosti od 16 000 korun (pro jednu osobu) a sahají někdy až k statisícům korun (pro čtyři osoby).

Finská sauna je vhodná zejména pro ty, kteří bydlí v rodinném domě.

Domácí sauna a její další druhy

Nenechte se mýlit, domácí sauna nenabízí pouze dvě výše zmíněné možnosti. Kromě finské a infrasauny existuje například i ta parní, v jejímž vnitřním prostředí je stoprocentní vlhkost a teploty se pohybují kolem 40 až 50 °C. Vhodná je především pro ty jedince, kteří trpí chronickými dýchacími potížemi. V tomto smyslu můžete na trhu natrefit například na přenosné parní boxy, jejichž ceny se pohybují od 3000 korun a výše. Pokud byste však stáli o klasickou parní saunu, musíte si připravit daleko více finančních prostředků. Některé firmy vám kvalitní produkt nainstalují na míru, zaplatíte však kolem 90 000 korun a více. Na trhu se kromě jiného nabízí i solná sauna anebo tzv. bio sauna (kombinace finské a parní sauny). Možností je tedy k výběru skutečně požehnaně.

Domácí sauna je výhodná pro váš rodinný rozpočet. Jaké přínosy má ale pro zdraví?

Na závěr si ještě řekněme, jaké zdravotní přínosy má domácí sauna a pravidelný pobyt v ní. Pokud aktivně sportujete, určitě vám saunování přijde vhod. Je to totiž geniální regenerační prostředek pro namožené svaly. V sauně se vám dokonale prohřejí a následně uvolní. Saunování je ovšem vhodné i pro ty jedince, kteří jsou nadmíru ve stresu. Vyšší teploty působí na organismus jako balzám. Vaše rozjitřené myšlenky se zklidní a budete se cítit více odpočatí. Dokonce bylo prokázáno, že lidé, kteří se pravidelně saunují, mají lepší mentální schopnosti (zlepší se soustředěnost a paměťové funkce). A v neposlední řadě utužíte svůj imunitní systém, proto vás jen tak nějaký bacil nezdolá.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.