Recyklace v praxi aneb jak využít staré oblečení?

img

Recyklace je populární nejen, co se týká odpadu. I staré oblečení lze recyklovat a znovu použít nezvyklým, a přitom praktickým způsobem. Dejte druhou šanci svým obnošeným tričkám, kalhotám, nebo svetrům. Inspirujte se skvělými výtvory, díky kterým zkrášlíte své obydlí.

Projevte svou fantazii a zručnost naplno a vyberte si jeden z níže uvedených tipů, díky kterým získá vaše staré oblečení novou podobu. Tento způsob recyklace oděvů je nejen praktický, ale i velmi relaxační. Při tvoření výrobků si zcela jistě pročistíte hlavu.

Recyklace v praxi aneb jak využít staré oblečení: Kobereček z obnošených triček

Jako první tip přinášíme výrobu koberečku z obnošených triček. Tento způsob recyklace oděvů vás bude bavit. Staré oblečení vám umožní ušetřit za nové vybavení do domácnosti. Stačí jen trocha té trpělivosti a zručnosti. Připravte si k výrobě koberečku tento materiál:

Čtěte také:

Oblečení do deště: Čemu věnovat pozornost?

  • 2 až 3 stará obnošená trička z bavlny
  • 1 větší kus kartonu (z nepotřebné krabice)
  • nůžky

Příprava koberečku není nic složitého. Nejprve si vystřihněte z kartonové krabice podstavu ve tvaru, který preferujete. Může to být klidně kruh nebo čtverec. Poté ostrými nůžkami okraj podstavy několikrát nastřihněte do délky cca 5 až 7 centimetrů. Nyní přijde řada na staré oblečení. Trička nastříhejte na šířku tak, abyste získali proužky. Ty následně zahákněte za nastřižené okraje a mírně natáhněte. Střídejte různé barvy proužků látky, proplétejte je a tvořte uzlíky. Kobereček bude skvěle vypadat, když necháte konce proužků volné. Vytvoří se tak přirozeně třásně. Recyklace oděvů může být zkrátka i zábava. Výroba koberce z triček jistě nadchne i vaše ratolesti. Inspiraci lze v tomto ohledu nasbírat rovněž na internetu.

Staré oblečení lze použít k výrobě koberečku.

Recyklace v praxi aneb jak využít staré oblečení: Látkový koš z obnošených džínů

Rádi šijete na šicím stroji? Pak vás tento způsob recyklace oblečení určitě nadchne. Své staré džíny nemusíte hned vyhazovat. Hodit se budou například na výrobu praktického látkového koše na psací potřeby, ponožky, nebo třeba kosmetické přípravky v koupelně. Potřebovat budete:

  • šicí stroj
  • ostré nůžky
  • jedny obnošené a nepotřebné džíny
  • knoflíky dle libosti
  • nit a jehlu

Začněte tím, že si odstřihnete spodní část nohavice. Výška je na vás. Ideálně by ale měla být alespoň dvacet centimetrů. Poté látku obraťte naruby a odstřihněte ještě obšitý okraj i oba rohy. V další fázi přichází na řadu šicí stroj a váš um. Sestřihnuté rohy spolu se zbylým okrajem sešijte (tím získáte dno). Nakonec látku obraťte na lícovou stranu a dotvořte koš dle preferencí. Horní lem je možné přešít ještě jiným druhem látky, nebo lze přilepit krajku a našít knoflíky. Závěr této kreativní recyklace oblečení je jen na vaší fantazii.

Recyklace v praxi aneb jak využít staré oblečení: Hřejivá deka z obnošených svetrů

Ještě chvíli zůstaneme u šití. Poslední tip recyklace oblečení se týká výroby hřejivé deky s obnošených svetrů. Pokud se vám jich nastřádalo několik, máte v tomto ohledu vyhráno. Dostatečně dlouhou deku vytvoříte z asi 8 až 12 svetrů. Postupujte tedy následovně. Ze svetrů vystřihněte stejně široké a dlouhé obdélníky a ty pomocí šicího stroje přišijte k sobě. Vznikne vám tak velice originální pestrobarevný kousek, který přijde vhod při sledování dobrého filmu za dlouhých zimních večerů.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.