Pěstování a skladování rozmarýnu

15. 05. 2018 Přečteno: 2216x

Pěstování rozmarýnu

Rozmarýn je bohatě rozvětvená rostlinka s úzkými šedozelenými lístky. Kromě léčivých účinků a aromatické chuti nám poslouží jako ozdoba zahrádky anebo balkónů. Mezi červnem až srpnem se totiž obsype bílými, modrofialovými anebo dokonce i růžovými kvítky.

  1. Pořiďme si květináč anebo truhlík, do kterého semínka rozmarýnu zasejeme. Vysazování přímo do záhonku není vhodné. Rozmarýn by zimní mrazíky venku nepřežil, a tak ho s příchodem chladnějšího období musíme přesunout domů. Zvládne teploty do 10 °C. Pokud ho přesto chceme dát do záhonu, dejme ho tam i s květináčem, který na zimu vyndáme.
  2. Ideální je pro rozmarýn směs zahradní zeminy, písku a listovky.
  3. Rozmarýn potřebuje světlé místo. Jak na zahrádce, tak na balkoně. Přímý sluneční svit mu nevadí, naopak prospívá jeho aroma.
  4. Ideální umístění je v závětří. Až ho budeme mít přes zimu doma, dejme si pozor na průvan.
  5. Je citlivý na přemokření. Naopak ho zalévejme pouze tehdy, až bude zemina suchá. Nevystavujme ho také vyšší vlhkosti vzduchu.
  6. Přihnojujme ho jednou za 3 týdny. Pokud jej ale už plánujeme využít v kuchyni, nehnojme ho anebo využijme výluhy na čistě přírodní bázi.
  7. Na konci léta zálivku postupně snižujme. Díky tomu začnou stonky rozmarýnu dřevnatět a příští rok bude o něco větší.
  8. Na jaře rozmarýn přesazujeme.

Tip: K sušení sbíráme lístky rozmarýnu předtím, než rostlina rozkvete. A pokud si budeme chtít rozmarýn namnožit, vyzkoušejme řízkování.

Skladování sušeného rozmarýnu

Rozmarýn, stejně jako jiné koření, skladujeme ve vzduchotěsných kořenkách, ideálně v šuplíku anebo za dvířky kuchyňské linky. Škodí mu totiž přímé sluneční záření, vlhkost a teplo.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…