Káva

Jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě není jenom chutný a povzbuzující, ale také zdravý. Ačkoli se často káva považuje za škodlivou, opak je pravdou. Pokud to s ní nepřeháníme a dodržujeme pitný režim, jenom nám prospěje. Kromě toho, že nás ráno postaví na nohy, je dobrá na naše srdce a nervovou soustavu. S čím vším nám káva pomůže, jak poznat kvalitní kávu a jak si vypěstovat svůj vlastní kávovník?

Léčivé účinky kávy

Kolik kávy je zdravé denně vypít? Pokud jsme zdraví, můžeme si denně dopřát 2 - 3 šálky kávy. Ideálně bez cukru a kvůli odvodňovacím schopnostem kávy i s přídavkem čisté vody

 • Lepší paměť, nálada a krevní tlak

Kofein, který káva obsahuje, působí na srdeční činnost a má tak povzbuzující účinky. Lidem s nízkým tlakem může káva pomoct s únavou a malátností. Z krevního oběhu putuje kofein do mozku a povzbuzuje tak nervovou soustavu. Je dokázané, že káva stimuluje a povzbuzuje mozkovou činnost. To má dobrý vliv na náladu, paměť, bdělost a řadu dalších činností. Dokonce snižuje příznaky depresí.

 • Pomůže zhubnout a zlepší fyzičku

Káva je ideálním pomocníkem při hubnutí. Pomáhá totiž spalovat tuky a nastartovat metabolismus. Bude nám také zlepšovat fyzickou kondici. Nejlepšího výsledku dosáhneme, když si dáme silnou kávu půl hodiny před tím, než vyrazíme posilovat. Samozřejmě ji pijme bez cukru a jiných přidaných látek.

 • Snižuje riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby

Podle výzkumů se pitím kávy snižuje riziko cukrovky. Také nás může ochránit před Alzheimerovou chorobou a demencí. Studie totiž také ukazují, že se riziko těchto nemocí s pitím kávy snižuje. Podobně je to také s Parkinsonovou chorobou.

 • Chrání před rakovinou a onemocněním jater

Káva chrání játra a je prevencí proti jejich onemocnění. Dalšími nemocemi, před kterými nás pití kávy chrání, jsou dva typy rakoviny: rakovina jater a kolorektální rakovina. Tyto typy rakovinového bujení jsou na třetím a čtvrtém místě žebříčku nejrozšířenějších typů rakoviny. Navíc studie ukazují, že káva má opravdu velké množství antioxidantů.

Kdo by kávu pít neměl?

Káva může prospívat, stejně jako škodit. Záleží na naší zdravotní kondici. Zatímco zdravému člověku prospěje, u určitých nemocí může uškodit.

 • Při gastritidě káva dráždí žaludek, aktivizuje totiž žaludeční šťávy.
 • Neprospívá při poruchách zažívání, stejně jako při žaludečních a zažívacích problémech.
 • Zvyšuje krevní tlak, proto by ji naopak osoby trpící vyšším tlakem měli pít střídmě.
 • Pravidelná a intenzivní konzumace kávy může vést až k závislosti na kofeinu.

Věděli jste o kávě?

 • Káva je plodem ovoce. To je při dozrávání podobné třešni a uvnitř má dvě kávová zrna.
 • U nás se setkáme hlavně s dvěma typy kávy: robusta a arabica. Robusta má větší obsah kofeinu a arabica zase větší spektrum chutí.
 • Mezi největší producenty kávy patří Brazílie, Indonésie, Kolumbie a Vietnam.
 • Pochází z Afriky, odkud se dostala do Arábie a pak i do celého světa.
Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Další léčivé potraviny

Tip na recept

všechny recepty >

Kávový likér

Do uzavíratelné čisté lahve nasypeme kávová zrna, podélně rozříznutou vanilku, skořici, cukr a zalijeme bílým rumem. Lahev uzavřeme, dáme na tmavé, chladné místo a necháme 7 dní louhovat. Občas s lahví zatřeseme....

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE U ČLÁNKŮ

 • Syrniki

  Pochopitelně je tím myšleno měkký tvaroh v alobalovém obalu (250 g) ;-) výraz "tvaroh ve staniolu" se používal dříve

 • Brokolicová polévka pro děti

  Polévka je super. Nejím vařenou zeleninu, dělala jsem pro svou 16m dceru, ale ta polévka tak voněla, že jsem ji polovinu snědla, dala jsem si…

 • Pečená kořenová zelenina

  Mám moc ráda opečenou kořenovou zeleninu, ale zelenina byla po 45 minutách měkká a rozhodně nebyla zlatavá.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte