Drchnička rolní /Anagallis arvensis/

img

Drchnička rolní – popis

Drchnička rolní je jednoletá, drobná bylina, která je mělce upevněna v půdě jemným kůlovým kořenem. Lodyha je poléhavá, vystoupavá, větvená, 6 – 30 cm dlouhá, čtyřhranná. Lodyha a listy jsou zvláště v mládí žláznatě tečkované. Květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách v úžlabí listů. Plodem je kulovitá tobolka, s vytrvávající čnělkou a otvírajícím se víčkem, která obsahuje až 40 drobných semen. Semena jsou trojboká, s jemně bradavčitým, matným povrchem, červenohnědá až tmavohnědá.

Drchnička rolní – léčivé účinky

Celá rostlina je jedovatá. Otrava se projevuje zvracením, dochází k poškození funkce ledvin. Drchnička rolní se dříve používala k léčbě duševních nemocí a epilepsie. Také se aplikovala při zácpě nebo proti žlučníkovým a ledvinovým kamenům.

Období květu: červen až říjen

Drchnička rolní – výskyt

Drchnička rolní roste na polích jako plevel. Najdeme ji také na trávnících, na zahradách, u cest a na rumištích. Objevuje se na hlinitých půdách bohatších na živiny. Rostlina je rozšířená v téměř celé Evropě. Také se objevuje ve střední a západní Asii, na severu a jihu Afriky. Na území České republiky je to hojný druh. Roste v polohách od nížin do podhorského stupně. U nás není tento plevel vzácností, roste téměř na všech půdách od nížin do podhůří. Tato rostlina je přítomna v menší míře téměř ve všech polních plodinách, dále ji najdeme v zahradách, ve vinicích, na úhorech, u polních cest a na rumištích. Má řadu barevných forem včetně modré, která roste výhradně v teplé oblasti na vápnité půdě.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.