Bylinné koupele na uvolnění ztuhlého svalstva: Připravíte je doma během několika málo minut!

img

Bylinné koupele se postarají o vaši dokonalou relaxaci. Zároveň také podpoří uvolnění ztuhlého svalstva například po sportovní aktivitě či náročném pracovním týdnu. Vsaďte na přírodní produkty a vytvořte si během pár minut lázeň, která pohladí nejen po těle, ale i po duši.

Ideálními pomocníky při svalové ztuhlosti budou tyto bylinky: máta peprná, tymián obecný, rozmarýn lékařský anebo i přeslička rolní. Po sportovní zátěži se pak bude hodit třeba lázeň s odvarem z jedlového jehličí. Inspirujte se těmito i jinými tipy a připravte si bylinné koupele, které skvěle uvolní tělo a zklidní mysl!

Bylinné koupele v praxi: Ještě než se naložíte do vany

Přemýšlíte, že byste si dopřáli uklidňující a uvolňující bylinné koupele? Potom k jejich přípravě můžete volit nejen sušené bylinky, ale klidně i ty čerstvě utržené na zahrádce. Nezapomeňte je však mírně nadrtit, aby se uvolnili dobře silice. Co se týká použitého množství, je ve výsledku vlastně jen a jen na vás (v některých případech se však doporučuje cca 200 gramů rostlinky na asi 2 litry vroucí vody, u jedlového anebo smrkového jehličí pak asi 500 gramů). Primárně uvařte před samotnou lázní silný odvar z vybrané byliny, který po vychladnutí, louhování a scezení vlijete do vany s příjemně teplou vodou. A pak už jen relaxujete.

Čtěte také:

Zeštíhlující koupele zvládnete i doma. Vyzkoušejte následující tipy a buďte krásná!

Bylinné koupele v praxi: Jaké přírodní zdroje lze využít?

V úvodu již bylo zmíněno, že k uvolnění ztuhlého svalstva se primárně hodí máta, rozmarýn, tymián, přeslička anebo i jedlové jehličí. Ovšem nemusíte se zdaleka limitovat jen těmito bylinkami. Velmi oblíbená k celkové relaxaci je třeba i levandule, která omamně voní. A když si takovéto aromatické bylinné koupele dopřejete večer, budete spát doslova jako miminko. Níže uvádíme další skvělé byliny a rostliny vhodné do koupelí a jejich účinky:

  • Oregano: vzpruží vás během bylinné koupele po dlouhém a vysilujícím pracovním dni a hodí se i jako povzbuzovač nálady při chmurném podzimu či zimě. Výtečně také pročistí vaše dýchací ústrojí.

  • Kopřiva dvoudomá: hodí se k celkové detoxikaci organismu i na bylinné koupele při bolestivosti svalů i kloubů. Použít lze k odvaru jak sušenou rostlinu, tak i čerstvou nasekanou.

  • Heřmánek pravý: s touto voňavou rostlinkou si dopřejte bylinné koupele zejména tehdy, pokud vás trápí nespavost, kožní neduhy anebo se chcete prostě jen tak zrelaxovat.

Bylinné koupele můžete připravit i s přírodními esenciálními oleji.

Bylinné koupele se solí Epsom

Domácí bylinné koupele kromě jiného skvěle doplní i sůl Epsom (neboli síran hořečnatý), kterou běžně koupíte v drogériích anebo i v lékárnách. Jedná se o přírodní látku konzistencí podobnou klasické kuchyňské soli, která obsahuje vysoké procento magnesia (hořčíku). Inspirujte se nyní směsmi k domácím koupelím, které tuto léčivou sůl obsahují. Skvěle vaše ztuhlé svaly uvolní!

  • Směs s esenciálním olejem: do teplé vody ve vaně přidejte 2 až 4 šálky soli Epsom, 10 až 15 kapek esenciálního oleje s vůní eukalyptus, rozmarýn či máta a také 2 lžíce sušené levandule anebo rozmarýnu. V lázni se koupejte asi čtvrt hodiny a pak odpočívejte pod teplou dekou.

  • Směs s lístky růže: tato kombinace vás očaruje už jen svou intenzivní vůní. Směs si můžete vytvořit do zásoby a pak už si jen dle libosti dopřávat osvěžující a uvolňující bylinné koupele. Potřebujete: ½ šálku sušených lístků z růže, ½ šálku jedlé sody, 1 šálek himalájské soli, 3 šálky soli Epsom, ½ šálku sušené levandule, ½ šálku sušených květů měsíčku, ½ šálku sušené bazalky, 8 kapek esenciálního oleje s aroma levandule, 8 kapek esenciálního oleje s aroma kardamomu, 8 kapek esenciálního oleje s aroma rozmarýnu, 2 až 4 lžíce olivového oleje. Koupelovou směs uchovávejte ve skleněné nádobě s uzávěrem na suchém a tmavém místě.

Bylinné koupele a účinné produkty z drogérií

Používáte samotné bylinky raději k vaření? Pak si zakupte hotové směsi na bylinné koupele v drogériích. Na trhu se nabízí nepřeberné množství ekologických produktů. Unesení budete třeba z výrobků firmy Herbadent (bylinná koupel z vůní levandule, kosodřevina). Úžasné a efektivní bylinkové soli do domácí lázně koupíte ovšem i od společnosti Kneipp (s aroma měsíčku, Arniky a podobně). Zapátrat můžete i po bylinných směsích z lékárny, nemusíte tak složitě nic míchat. Provoňte a projasněte každý svůj den s dary přírody!

Autor článku: Iveta BerezkinováDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.