Ztvrdlé paty mohou i praskat! Jak pokožku změkčit pomocí babských rad?

img

Ztvrdlé paty vznikají v důsledku značného namáhání a vysoušení pokožky na chodidlech. Někteří lidé k němu mají dokonce jisté predispozice. Proto je důležité věnovat kůži na nohách pozornost. Pravidelné obrušování chodidel pemzou a důkladná hydratace mohou pomoci.

Kromě jiného můžete ztvrdlé paty změkčovat příjemnými teplými koupelemi. K tomuto účelu však není třeba kupovat žádné speciální přípravky. Vcelku dobře si vystačíte i s přírodními surovinami. Jak si s tvrdou kůží poradily dříve babičky? Inspirujte se níže uvedenými metodami.

Ztvrdlé paty a příčiny jejich vzniku

Zdravý člověk používá své dolní končetiny zcela přirozeně k přesouvání se z místa na místo. K pohybu byli zkrátka lidé stvořeni. Avšak dlouhodobá chůze, či stání může kůži na chodidlech značně namáhat. Pokud o ni nepečujete pravidelně, budete mít zřejmě ztvrdlé paty. Jste tedy člověk aktivní, který nedokáže jen tak sedět doma a má potřebu neustále chodit a běhat po přírodě? Nebo máte zaměstnání, kde celé hodiny stojíte? Věnujte se svým nohám. Chodidla obrušujte pemzou, dopřejte si změkčující koupele a promazávejte pokožku hydratačními krémy. Uvidíte, že se vám najednou bude chodit daleko lépe.

Čtěte také:

Zábal na popraskané paty z citronu

Ztvrdlé paty je potřeba pravidelně změkčovat, aby nepraskaly

V případě, že budete chodidla značně namáhat a přestanete o ně pečovat, můžete se setkat i s praskáním kůže na patách. Tento stav je dosti bolestivý. Rány se mohou dle dermatologů hojit velmi dlouhou dobu kvůli silné vrstvě pokožky na nohách. Proto odborníci doporučují odumřelé kožní buňky pravidelně odstraňovat (alespoň 1x až 2x za týden). Ztvrdlé paty můžete opečovat sami použitím klasické pemzy či škrabky anebo se nabízí i možnost návštěvy pedikérky. A jaké další vlivy působí na praskání kůže na nohách? Může to být například nadměrná hmotnost dotyčného, tj. obezita. Se ztvrdlými a popraskanými patami se pak mohou potýkat i některé nastávající maminky.

Ztvrdlé paty

Ztvrdlé paty a přírodní babské rady, které s nimi zatočí

Na ztvrdlé paty lze vyzrát i zcela přírodními metodami, které jsou k pokožce na nohách velmi šetrné. Kromě toho nijak nezatíží vaši peněženku. Vsadit můžete na jednu z těchto babských rad:

  • Koupel s octem: sice není příliš voňavá, ale je rozhodně účinná. Jedná se o velmi levnou změkčující proceduru na ztvrdlé paty. V lavoru promíchejte klasický ocet s teplejší vodou (zhruba v poměru 1:2). Asi čtvrt hodiny máčejte chodidla v roztoku, a nakonec dobře omyjte hydratačním mýdlem a vodou. Změkčenou kůži pak jednoduše odstraníte škrabkou či pemzou.
  • Maska z ovesných vloček: tu si připravíte z asi 100 gramů jemně namletých ovesných vloček a několika kapek olivového oleje. Lze však použít i slunečnicový. Po promíchání byste měli vytvořit hustější kaši, kterou nanesete na ztvrdlé paty (předtím je vhodné odstranit zrohovatělou kůži změkčenou po koupeli), zabalíte do potravinové fólie a necháte působit až 40 minut. Ideální tedy je proceduru aplikovat večer, kdy nikam nemusíte. Následně ovesnou směs opláchněte pod tekoucí vodou a nohy hydratujte krémem.
  • Koupel s jedlou sodou: dá se říct, že jedlá soda je jakýsi univerzální pomocník v domácnosti. Připravit si z ní můžete změkčující koupel na ztvrdlé paty. Potřebovat budete asi šálek sody bikarbony a lavor s teplou vodou. V roztoku nohy máčejte asi dvacet minut. Pak pokožku obruste pemzou a promažte krémem.
  • Tvarohová maska: tu aplikujte na ztvrdlé paty ideálně po koupeli a odstranění tvrdé kůže škrabou, pemzou nebo elektrickým pilníkem. Potřebujete pouze tučnější tvaroh, který nanesete na chodidla, zabalíte do potravinové fólie nebo sáčku, nasadíte ponožky a necháte působit přes noc. Rány masku opláchnete teplou vodou s hydratačním mýdlem a nohy promažete krémem.
  • Heřmánková koupel: velmi snadnou a levnou koupelí na ztvrdlé paty je také ta heřmánková. Tu připravíte stejně jako, když si vaříte čaj ze sušeného heřmánku. Jen s tím rozdílem, že použijete více byliny a vody. Ve vychladlém výluhu nakonec nohy máčíte alespoň půl hodiny. Změkčenou kůži posléze odstraňte pemzou či škrabkou.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.