Svědění kůže je velmi nepříjemné. Jaké babské rady ho pomohou utlumit?

Svědění kůže je velmi nepříjemné. Jaké babské rady ho pomohou utlumit?

Svědění kůže může postihnout kohokoliv. Občas potrápí dospělé, ale potýkat se s ním mohou klidně i děti. Příčiny vzniku tohoto projevu jsou v podstatě dost rozmanité. Svou roli může hrát aktuální duševní a fyzický stav anebo i expozice různým alergenům.

Pokud příčinu svědění kůže neznáte a problémy se stupňují, vždy platí toto pravidlo: navštivte co nejdříve lékaře. Odborník provede řadu vyšetření a sdělí, oč se jedná. Tento projev tedy není radno v mnoha případech podceňovat. Může naznačovat i vážnější zdravotní obtíže.

Svědění kůže a jeho nejčastější příčiny

Nyní si řekněme, jaké faktory mohou vyvolat nepříjemné svědění kůže. Je jich celá řada:

Čtěte také:

Ekzém i atopická pokožka mohou v létě pořádně potrápit. Jak může pomoci mořská voda?

  • Svědění kůže jako projev alergické reakce: nejčastěji pokožka svědí při alergiích. Ty můžete mít nejen na potraviny, ale také na chemikálie, kovy, pyly, zvířecí srst a podobně. V tomto případě může pomoci vyšetření na alergologii, kde vám sdělí, čemu se raději vyhýbat.

  • Svědění kůže jako projev duševní instability: máte toho poslední dny nějak moc a pociťujete vyšší míru stresu? Pak se můžete potýkat i se svědivou pokožkou na různých částech těla. V momentu, kdy se zklidníte, potíže zpravidla odezní.

  • Svědění kůže v souvislosti s jinou vážnější nemocí: zde pomůže jedině lékařské vyšetření. Pakliže se přidružily i jiné příznaky, určitě neváhejte s návštěvou odborné ordinace. Můžete se potýkat s nemocí ledvin či štítné žlázy.

  • Svědění kůže v důsledku nedostatečné hydratace: pokožka vás bude přirozeně svědit, když ji neposkytnete adekvátní hydrataci a vysuší se. Nezapomeňte ovšem na to, že i vnitřní hydratace je podstatní a vypijte přes den minimálně 2 až 3 litry vody či neslazených tekutin.

  • Svědění kůže v souvislosti s kožní nemocí: svědivost pokožky můžete pociťovat i v případě, že vás trápí ekzém, lupénka anebo i svrab. Raději navštivte kožního lékaře, který doporučí vhodnou léčbu.

Svědění kůže a její řešení prostřednictvím klasické medicíny

Klasická medicína nabízí při svědění kůže mnoho způsobů řešení. Standardně lidé sahají po volně prodejných antihistaminikách, což jsou léky na potlačení alergické reakce v těle. Zmírní tedy kopřivku, svědivost i zarudnutí pokožky. Mezi tyto medikamenty můžeme zařadit například Xyzal, Zyrtec anebo Analergin. Na předpis pak bývá zpravidla Dithiaden. V lékárně však můžete zakoupit i Fenistil gel, který působí lokálně na kůži a zklidňuje ji.

Svědění kůže se může vyskytnout i v souvislosti se zvýšeným stresem.

Svědění kůže a využití babských rad

Nejste zrovna fanoušky léků? Potom je možné vyzkoušet babské rady, které proti svědění kůže v mnoha případech také dobře zabírají. Vybírat můžete mezi těmito metodami:

  • Dejte šanci bylinkám! Proti svědění kůže může výborně zabrat například obklad nebo oplach roztokem z vylouhovaného měsíčku lékařského i heřmánku.

  • Jablečný ocet na všechno. V lidovém léčitelství je jablečný ocet nedocenitelný. Babičky jej používaly na různé zdravotní neduhy. Údajně pomůže i se svědivou pokožkou. Stačí jí jen pomazat na inkriminované místo na těle.

  • Ovesná koupel prospěje duši i tělu. Máte doma obyčejné ovesné vločky? Pak je zkuste vsypat do vody při další koupeli. Také přispějí ke zklidnění podrážděné pokožky.

  • Důkladně ochlazujte pokožku. Proti svědění kůže rozhodně pomůže přikládání ledových obkladů. K těmto účelům dobře poslouží termofor nebo kryosáček zabalený v bavlněné utěrce.

Svědění kůže a pár slov na závěr

Jak již bylo uvedeno výše, nepodceňujte přetrvávající projevy svědění kůže. Potíže by se mohly postupem času ještě vystupňovat. Raději navštivte lékaře, pokud si nejste něčím jistí. Kromě jiného se vyvarujte škrábání pokožky, i přesto, že se jedná o přirozenou reakci. Proč je to tak důležité? Zejména proto, abyste nenarušili integritu kůže a nezpůsobili krvácení. Mějte na paměti, že do otevřených ranek se snáz dostane patogen, který způsobí infekci.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.