Sléz maurský /Malva mauritiana/

Foto: Wikimedia, Autor: Hardyplants

čeleď: slezovité

Sléz maurský – popis

Sléz maurský je dvouletá i víceletá rostlina, která se však u nás pěstuje jako jednoletá. Olistěná lodyha dosahuje výšky až 1,5 m. Květy jsou poměrně velké a mají krásně fialovomodrou barvu. Jeho přirozeným teritoriem výskytu je celé středomoří, jak jižní Evropa, tak severní Afrika. V severní Africe se květy slézu používaly na barvení látek.

Sléz maurský – léčivé účinky

Sléz maurský se používá vnitřně i zevně k ochraně sliznic a pokožky při vředové chorobě žaludku a střev, při zánětech v ústní dutině jako kloktadlo a při obtěžujícím kašli. K obkladům a omývání se používá při atopickém ekzému i u dětí, tlumí zánětlivost, ruší svědění a obnovuje normální stav pokožky. Barevné slézové květy se přidávají do bylinných čajů pro zlepšení chuti, barvy i vzhledu. Sléz maurský je možné zvlášť doporučit i při zahlenění plic, zánětu průdušek, kašli a silném chrapotu, dále také při zánětu mandlí a hrtanu. Při zástavě slzení (vyschnutí), což je však zřídkakdy se vyskytující onemocnění, se velmi dobře osvědčily koupele očí a obklady očí z vlažného čaje. Při svrbící a pálivé alergii ve tváři blahodárně působí omývání vlažným čajem.

Zevně používáme sléz maurský při poranění, vředech, při oteklinách rukou a nohou po zlomeninách, nebo mají-li původ v zánětu žil. V tomto případě používáme koupele rukou a nohou. Oteklé nohy a bércové vředy opravdu nemusíme mít, i když jsme již staří. Také tady pomáhá sléz společně s čerstvým jitrocelem. Sléz neléčí pouze záněty hrtanu (na které jsou dobré obklady i čaj), ale i zhoubná onemocnění hrtanu.

Použitelné části slezu maurského: květ a list

Období květu: červen až září

Sléz maurský – použití v kuchyni a pěstování:

Bylinka roste většinou podél cest, na rumištích, suchých loukách a pastvinách. Sléz maurský je pokládán za samostatný druh rozšířený hlavně ve Středomoří. U nás se občas pěstuje pro okrasu v zahrádkách a polních kulturách pro léčivé účely, kde nahradil domácí sléz lesní, neboť má lepší účinky a snadněji se pěstuje.

Tip: Léčivý nálev

Nálev připravíme z 1 kávové lžičky, která se přelije ¼ l vroucí vody a nechá se 15 minut vyluhovat v přikryté nádobě. Nevaříme jej, ale pijeme teplý, lze ho použít i ke kloktání. Na podporu vykašlávání při zánětech horních cest dýchacích se dávkuje 2x denně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 35208x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Tuto rostlinu nepěstuji jako jedno či dvouletou,ale dokonce jako mnohaletou.Pěstuji ji na balkoně ve velké nádobě.Již několikrát jsem si myslel,že v zimě zmrzne,ale vždy se na jaře znovu zazelená a rozkvete

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kde se dají sehnat semínka?
Děkují Eva

Dobrý den, semínka seženete na culinabotanica. Mám je vyseté třetí týden doma zatím za oknem a rostlinky mi krásně rostou

… všechny příspěvky

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte