Jahody

Jahody má každý rád pro jejich vynikající chuť. Málokdo už ale ví, že jsou především velmi zdravé. Kromě bohatého zastoupení vitamínů a minerálů mají i významné antioxidační účinky. Jedno z našich nejoblíbenějších ovocí si v dnešní době můžeme dopřávat celoročně. 

Léčivé účinky jahod

 • Nejlepší antioxidanty a skvělé proti nemocem cévní soustavy

Jahody obsahují významné antioxidanty antokyaniny, které zároveň dávají jahodám charakteristickou červenou barvu. V těle neutralizují oxidující volné radikály. Jahody mají dokonce nejvýznamnější antioxidační účinky ze všeho ovoce. Kromě antokyaninů za to vděčí bioflavonoidům a vitamínu C. Jahody jsou tak i skvělou prevencí arteriosklerózy, ulehčují její průběh a působí příznivě na tepny a vysoký krevní tlak. Pomáhají i lidem, kteří prodělali infarkt anebo mají problém s prokrvováním těla. Zlepšují totiž celkové prokrvování tepen.

 • Proti dně, cirhóze i hemeroidům

Obsahují třísloviny, které pomáhají proti plynatosti a při průjmech. Mají dostatek vlákniny, jahody tak usnadňují trávení a vyprazdňování. Díky konzumaci jahod se z těla vylučuje více kyseliny močové, proto jsou dobré pro lidi trpící dnou. Pomůžou při onemocnění ledvin nebo jater, jako je třeba cirhóza. Sáhnout by po nich také měli lidé trpící hemeroidy.

 • Pomoc všem: nachlazeným, chudokrevným i obézním

Jahody jsou léčivé ale i při nemocech, se kterými se běžně setkáváme všichni. Například pomůžou rychleji se vypořádat s nachlazením. Užitečné budou i při anémii, tedy chudokrevnosti. Pomáhají doplnit nedostatek železa v těle. Na ovoce mají jahody velmi malý obsah cukru. Pokud se pokoušíme zhubnout, ale máme chuť na sladké, jahody jsou pro nás to pravé. Při kožních problémech maska z jahod hojí a působí protizánětlivě.

Věděli jste to o jahodách?

 • Jedli je už v době kamenné.
 • Existují i jahody s bílou barvou, jejich chuť připomíná ananas.
 • V semínkách jahod je velký obsah zinku, který působí jako afrodiziakum.
 • Jedna jahoda má v průměru 200 semínek.
Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Další léčivé potraviny

Tip na recept

všechny recepty >

Jahodové daiquiri

Do mixéru nasypeme třtinový cukr, přidáme limetkovou šťávu, jahody zbavené stopek, rum a led. Vše rozmixujeme, nalijeme do koktejlových sklenic a ihned podáváme. Jahodové daiquiri ozdobíme mátou a kouskem jahody, který nakrojíme a umístíme na okraj sklenice. 

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE U ČLÁNKŮ

 • Syrniki

  Pochopitelně je tím myšleno měkký tvaroh v alobalovém obalu (250 g) ;-) výraz "tvaroh ve staniolu" se používal dříve

 • Brokolicová polévka pro děti

  Polévka je super. Nejím vařenou zeleninu, dělala jsem pro svou 16m dceru, ale ta polévka tak voněla, že jsem ji polovinu snědla, dala jsem si…

 • Pečená kořenová zelenina

  Mám moc ráda opečenou kořenovou zeleninu, ale zelenina byla po 45 minutách měkká a rozhodně nebyla zlatavá.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte