Durman obecný /Datura stramonium/

Durman obecný /Datura stramonium/

Durman obecný - popis

Durman obecný je jednoletá bylina rozložitého vzrůstu. Lodyha je vysoká 20-140 cm. Je bohatě větvená, listy jsou řapíkaté a nepříjemně páchnoucí. Květy vyrůstají jednotlivě v místech větvení lodyhy. Koruna je nálevkovitá, má bílou nebo světle fialovou barvu. Otvírá se až večer a to mezi 19. a 20. hodinou. Za deště a přes den zůstává zavřená. Plodem je nápadně ostnitá tobolka.

Durman obecný-léčivé účinky

Celá rostlina obsahuje spoustu alkaloidů, nejvíce jich je v žilkách a v řapíku, v semeni, kořenech a stonku méně. Hlavními jedy jsou anisodin, atropin, nikotin, nebo belladonin. Otravy má na svědomí zejména jed atropin, ty byly po pozření rostliny pozorovány jak u lidí, tak u zvířat. Děti si plody durmanu často pletou s borůvkami. Otravy se projevují pocitem suchosti v ústech, rozšířenými zorničkami, zmateností, halucinacemi, zrychleným pulsem, živou gestikulací a agresivitou. Následně přichází ochablost, krevní tlak se snižuje, končetiny bývají studené a smrt nastává v komatu. Je ale známo, že až 90% otrav takto nekončí, většina se dá vyléčit. Léčení spořívá v podávání živočišného uhlí a výplachu žaludku. Durman je však rostlina smrtelně jedovatá a po jeho pozření je nutné okamžitě zavolat lékařskou pomoc!

Durman je ale používán i v léčitelství, vzhledem k jeho jedovatosti by se ale neměl používat bez lékařského dozoru. Používá se list a semeno, list se sbírá v době květu a rychle se suší ve stínu, semena sbíráme krátce před dozráním seříznutím tobolek. Užívá se při astmatu, proti křečím při kašli, doporučena je i při léčbě Parkinsonovi nemoci.

Použitelné části durmanu obecného: List, semeno. 

Období květu: červen - září

Durman obecný-pěstování

U nás roste durman v teplejších oblastech, rozšířen je ale roztroušeně po celé Evropě. Najít ho můžeme na kompostech, okrajích polí, hnojištích, ve starých zahradách, na rumištích, krajích komunikací nebo okolí vesnic. Preferuje výživné, dusíkaté a kypré půdy.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.