Zelená káva: Zázrak nebo podvod? Čím dál tím populárnější nápoj má sice klady, ale také rizika pro lidské zdraví

img
15. 03. 2023

Zelená káva je v posledních letech nápoj značně populární. Možná, že jste již slyšeli o tom, kolik zdraví prospěšných látek zelená káva obsahuje. Skutečně tedy může našemu zdraví prospívat nebo je schopná i uškodit? A proč bychom ji měli určitě ochutnat?

Zelená káva je přesně to, co si myslíte. Jsou to obyčejná kávová zrna, jen nejsou pražená a zůstala jednoduše zcela syrová. Jejich extrakt je oblíbený jako doplněk stravy. Ovšem zelená káva se dá koupit i jako produkt ke konzumaci. Nápoj, který z ní připravíme, je vlastně alternativou klasické pražené kávy. Ovšem v mnohém se od běžné kávy přeci jen liší…

Není zelená káva jako káva

Rozhodně nečekejte, že by zelená káva chutnala stejně jako klasická pražená káva. Zelená káva má totiž mnohem jemnější chuť. Dá se říci, že chutná spíše jako bylinný nebo možná zelený čaj než jako káva. A odlišný je pochopitelně i její chemický profil. A to i přesto, že jde vlastně o produkt totožné rostliny. Zelená káva v sobě ukrývá vysoké množství kyseliny chlorogenové. Tedy sloučeniny se silnými antioxidačními a protizánětlivými účinky. Kyselina chlorogenová rovněž podporuje také činnost jater, ledvin, a trávicího traktu. A pomáhá se snižováním cholesterolu. Faktem je, že i klasická káva obsahuje kyselinu chlorogenovou, avšak v mnohem menším množství. Většina se totiž zlikviduje během procesu pražení.

Čtěte také:

Ledová káva k létu patří. Vychutnejte si ji 3x jinak se zmrzlinou, tonikem nebo jako frappé

Ajurvédská káva a její výhody? Je bez kofeinu, zbaví vás stresu a zlepší koncentraci

Guarana pomáhá při únavě lépe než káva: Zvyšuje pozornost a dodává energii

Zelená káva jako zázrak na hubnutí

Často je zelená káva prodávána jako doplněk odtučňovací diety. Mnozí odborníci však zpochybňují, že by měla na úbytku tukové hmoty nějaký větší podíl. Výzkumy, které v tomto směru proběhly u myší, sice výrazné snížení hmotnosti a úbytek tuku ukázaly, avšak studie na lidech tak úspěšné nebyly. Navíc šlo jen o malé studie, s malými počty účastníků a trvaly jen krátce. V současné době tedy nelze jednoduše dokázat, že by zelená káva nějaký vliv na úbytek hmotnosti či tukových zásob měla.

Přesto je v tomto směru jako doplněk stravy prodávána. Na druhou stranu však nelze popřít, že kyselina chlorogenová pomáhá při štěpení škrobů na cukry. Člověk pak ve výsledku mnohem lépe spaluje a má i rychlejší metabolismus. A kyselina chlorogenová v kávě pomáhá i snižovat ukládání tělesného tuku. Zelená i klasická pražená káva pak obsahují mnoho dalších látek, které přirozeně snižují chuť k jídlu. I tím může káva přispívat ke snižování hmotnosti. 

Zelená káva a její účinky na zdraví

Zelená káva však může mít jiné benefity pro lidské zdraví. Například se uvádí, že může snižovat riziko některých chronických onemocnění. Kyselina chlorogenová je totiž schopna účinně eliminovat riziko vzniku chronických onemocnění, jako je cukrovka II. typu nebo srdeční choroby. Zelená káva má rovněž příznivý vliv na žlučník a zabraňuje celulitidě.

Zelená káva je vlastně nepražená klasická káva, kterou známe

Zelená káva může mít i rizika

Ač má zelená káva spoustu blahodárných účinků, může být do jisté míry i nebezpečná. Stejně jako běžná káva, i zelená káva obsahuje kofein. Jeho nadbytek může vyvolat nespavost, úzkost nebo zvýšený krevní tlak. Tedy i zelená káva by měla být konzumována opravdu jen v omezeném množství. Vyšší množství zelené kávy pak mělo ve studiích, které byly prováděny na myších, vliv na hustotu vápníku v kostní tkáni. Myši začaly trpět jejím výrazným úbytkem. Na lidech zatím žádný takový výzkum neproběhl, rozhodně je však na místě obezřetnost. Prokazatelně pak zelená káva ovlivňuje vstřebávání určitých důležitých minerálů v těle, jako například železo. Tím může přispět ke snížení hladiny hemoglobinu v těle.

Autor článku: Monika PoledníkováNapsat komentář: Zelená káva: Zázrak nebo podvod? Čím dál tím populárnější nápoj má sice klady, ale také rizika pro lidské zdraví

RE: Zelená káva: Zázrak nebo podvod? Čím dál tím populárnější nápoj má sice klady, ale také rizika pro lidské zdraví

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.