Zlatobýl obrovský /Solidago gigantea/

čeleď: hvězdicovité

Zlatobýl obrovský – popis

Zlatobýl obrovský je vytrvalá bylina, dosahuje výšky nejčastěji 80 – 200 cm, na některých stanovištích mohou být rostliny i o něco nižší či vyšší (50 – 230 cm). Oddenek rostliny je bohatě větvený. Lodyhy jsou přímé, jednoduché, lysé, pouze v květenství krátce chlupaté, zelené nebo nachově naběhlé. Lodyžní listy střídavé, kopinaté, 7 – 18 cm dlouhé, 1,2 – 3 cm široké, zašpičatělé, pilovité, jen na okraji a žilkách na rubu chlupaté. Úbory jsou cca 4 mm dlouhé, přisedlé skoro v jednostranné 10 – 20 cm dlouhé latě. Plodem jsou ochmýřené nažky.

Období květu: srpen až říjen

Zlatobýl obrovský – použití a pěstování

Zlatobýl obrovský roste na březích vodních toků, v křovinách, lužních lesích, na rumištích, podél cest, na nádraží a podobně. Snáší i mírné zastínění. Je to důležitá včelařská rostlina, zároveň je však za květu významným alergenem. Zlatobýl obrovský je u nás často pěstován jako okrasná rostlina. Velice snadno se rozmnožuje do svého okolí pomocí větrem roznášených nažek.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1983x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte