Toten lékařský /Sanguisorba officinalis/

img

Toten lékařský – popis

Toten lékařský je vytrvalá, až přes metr vysoká rostlina s tlustým větveným oddenkem a přímými, zbrázděnými a nahoře větvenými lodyhami. Dolní listy tvoří přízemní růžici, jsou lichozpeřené, s lístky podlouhle vejčitými a na okraji zubatými. Drobné, bezkorunné, tmavě nachové kvítky jsou směstnány do vejčitých až podlouhlých hlávek na koncích lodyžních větví. Plody jsou nažky uzavřené v češuli.

Toten lékařský – léčivé účinky

Toten lékařský obsahuje katechinové a galakatechinové třísloviny, triterpen sanguisorbicenin, saponin sanguisorbin, flavonoidy, fytoncidy, organické kyseliny, tanin, hořčiny, kaučuk a stopy různých solí. Vlivem tříslovin působí svíravě, ale zároveň antibioticky, takže se hodí pro zastavení krvácení ze zanícených sliznic, například v dutině ústní (nosohltanu). Dovede také tlumit nadměrné menstruační krvácení. Je účinnou složkou kloktadel, urychluje hojení mokvavých kožních afekcí, zvláště infekčního původu. V podobě koupelí, celkových i sedacích, léčí zanícené hemoroidy.

Použitelné části totenu lékařského: oddenek

Období květu: srpen až říjen

Toten lékařský – použití a pěstování

V Americe dávají přednost před léčivým účinkem kulinářskému použití. Listy používají jako oblíbenou salátovou zeleninu. Byly vypěstovány speciální odrůdy s velkými listy a vylepšenou chutí, krvavec zahradní. Toten je hojný na loukách, pastvinách a stráních od nížin až do hor. Pozor na záměnu s méně účinnými druhy, krvavcem menším.

Tip: Odvar

Ze lžičky sekaného oddenku na šálek vody připravujeme krátce povařený odvar, který užíváme 3 x denně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.