Svlačec rolní /Convolvulus arvensis/

čeleď: svlačcovité

Svlačec rolní – popis

Svlačec je rod většinou popínavých nebo poléhavých, jednoletých nebo vytrvalých bylin s jednoduchými řapíkatými listy. Je dlouhý 50 cm až 2 metry. Nálevkovité pětičetné květy s úplně srostlou korunou jsou bílé nebo růžové, u některých druhů ale také modré, žluté nebo purpurové, 3 až 5 cm velké. Plod je tobolka, ze které vypadávají semena 2-3 mm velká.

Svlačec rolní – léčivé účinky

Svlačec rolní působí povzbudivě na hladké svalstvo, zvyšuje střevní peristaltiku a vylučování žluče. Užívá se jako silné projímadlo, dále působí močopudně a protihorečnatě. Nejčastěji se ze svlačce připravují projímavé čaje, nutno však počítat s tím, že obvykle působí značně drasticky.

Použitelné části svlačce rolního: kořen a kvetoucí nať

Období květu: červen až říjen

Svlačec rolní – použití v kuchyni a pěstování

Svlačec rolní se používá jako drastické laxativum a musí se užívat opatrně. Může se podávat v nálevu jako projímavý prostředek. Většinou se pouze přidává k projímavým čajům. U nás se vyskytuje na celém území státu na mezích, náspech, haldách, kolem cest, v plotech, parcích a na všech obdělávaných půdách. Škodí jak v jednoletých plodinách, tak i ve vytrvalých porostech, sadech, vinicích, zahradách. Patří mezi velmi nebezpečné plevelné druhy. Potlačuje rozvoj kulturních rostlin, způsobuje poléhání obilovin a ostatních plodin, vytváří povlaky na ovocných keřích, školkách, nižších ovocných stromech aj. Zhoršuje kvalitu píce a ztěžuje sklizeň plodin. Pochází ze Středozemí a Přední Asie.

Tip: Projímavý čaj

1 až 2 čajové lžičky řezaného svlačce rolního na šálek vody.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2555x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte