Velikonoční dekorace ze slámy a sena: Dopřejte si kreativní chvilku s dětmi či vnoučaty

img

Velikonoční dekorace ze slámy a sena potěší kdejaké oko. Připravené je budete mít během několika málo minut a dozajista výrobou zabavíte i ty nejmenší ve vaší rodině. A protože pracujte primárně s přírodním materiálem, vlastně vám takové ozdoby na Velikonoce vyjdou i docela levně.

Neváhejte a pusťte se do příprav velikonoční dekorace ze slámy a sena klidně hned. Svátky jsou už za dveřmi, a tak si i váš příbytek zasluhuje slavnostně a jarně vyzdobit. Postupovat můžete dle uvedených návodů, ale od věci není ani zapojení fantazie vlastní.

Velikonoční dekorace ze slámy a sena: Kde vzít materiál ke tvoření?

Než se pustíte do výroby velikonoční dekorace ze slámy a sena, je nasnadě zapátrat po vhodném materiálu. Sehnat seno asi nebude v březnu a dubnu problém, můžete jej nasbírat v suché přírodě anebo si ho koupit přes internet (např. ve zverimexech). Avšak kde natrefit na stébla slámy? Nemusíte rozhodně čekat do léta, než na polích začne růst oves, ječmen, nebo žito. Slaměný materiál také vcelku snadno zakoupíte přes online obchody. Například balík s 50 kusy slaměných stébel dlouhých asi 22 cm seženete zhruba za 76 korun.

Čtěte také:

Velikonoční zvyky a tradice

Velikonoční dekorace ze slámy a sena: Co dalšího je potřeba sehnat k výrobě ozdob?

Aby vaše velikonoční dekorace ze slámy a sena držely, pokud možno po hromadě, měli byste si pořídit i kvalitní motouz nebo provázek. Ideální bude takový, který je vyrobený z přírodních materiálů. Rozhodně není nijak drahý. Třeba takový jutový motouz koupíte za 20 korun (asi 100 g). Pevnější konstrukci pak zhotovíte z aranžerského drátku, který lze pořídit v květinářství nebo v kutilských potřebách. Hodit se ostatně bude i kousek kartonu. A nakonec ještě budete potřebovat nějaké ty zdobné mašličky a mašle, krajky, kousky látky a případně i lepidlo a nůžky.

Velikonoční dekorace ze slámy a sena mají kouzlo. Přírodní materiál seženete nejen na zahradě, ale třeba i při procházce.

Velikonoční dekorace ze slámy a sena: Začínáme s tvořením

Až budete mít doma dostatečné množství přírodního materiálu a další výše uvedené pomůcky, můžete konečně začít tvořit velikonoční dekorace ze slámy a sena. Zapojte do procesu klidně celou rodinu. Každá společně strávená chvilka se počítá a u dětí alespoň rozvinete jejich kreativitu a fantazii. Postupujte tedy podle následujících kroků:

  • Nejprve si rozmyslete, jaké velikonoční dekorace ze slámy a sena chcete vlastně tvořit. Bude to zajíc, slepička, kuře, nebo snad vejce?
  • Podle zvoleného druhu velikonoční dekorace si vytvořte jakýsi základ, na který budete slámu či seno nabalovat.
  • U slepice, kuřete nebo zajíce si musíte připravit základ na tělíčko. Poté dle typu zvířete přidělávejte uši, čumáček, packy, ocásek, nebo zobáček.
  • Abyste si usnadnili nabalování přírodního materiálu, vytvořte si pomocí drátku určitou kostru. Vzor tělíčka lze vystřihnout i z kousku tvrdého kartonu.
  • A nakonec jen nabalujte a nabalujte, než docílíte velikonoční dekorace podle vašich představ. 

Obecně se dá říct, že výroba ozdob na Velikonoce je dost o fantazii daného tvůrce. Nedělejte si také hlavu s tím, že vaše velikonoční dekorace ze slámy a sena se třeba na poprvé nepodaří. Prostě to zkoušejte to té doby, než budete úspěšní. Také nikde není dané, že musí být vaše výtvory dokonalé. Budou tak o to originálnější. Nebojte se toho a nabalujte materiál do klubíčka tak dlouho, než získáte požadovaný tvar. Postupně ho třeba fixujte jutovým motouzem. Přesahující části slámy jednoduše odstřihněte ostrými nůžkami.

Velikonoční dekorace ze slámy a sena: Jednoduché ozdoby ve tvaru vajec

Snad nejjednodušší velikonoční dekorace ze slámy nebo sena vytvoříte tak, že si vyfouknete pár vajec a opatrně na ně nalepíte chuchvalce přírodního materiálu. V tomto ohledu se vám bude lépe pracovat se senem. Až budete mít vajíčko zcela obalené, jen ho převažte mašličkou a máte hotovo. Pro ty, kteří mají rádi preciznější tvoření, je jako dělané polepování kraslic kousky stébla slámy. Všechny uvedené tipy můžete rovněž shlédnout na instruktážních videích, kterých je například na YouTube více než dost. Přejeme pohodové tvoření a příjemné Velikonoce.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.