Srdečník obecný /Leonurus cardiaca/

img

Srdečník obecný – popis

Srdečník obecný je trvalka s přímou, tuhou lodyhou, dorůstající do výšky 1 metru, někdy i více. Je bohatě větvená. Dolní listy má dlanitě pěti až sedmi laločné, horní listy a listeny tří laločné, nepravidelně zubaté. Květy starorůžové barvy jsou pyskaté se dvěma pysky. Plodem jsou trojhranné tvrdky, nahoře chlupaté.

Srdečník obecný – léčivé účinky

Srdečník obecný je dodnes užívaným kardiotonikem, tedy léčivkou pro choroby související zejména s vysokým krevním tlakem. Čaj ze srdečníku uleví při srdeční slabosti, tiší bolest srdce a pomáhá při léčbě angíny pectoris. Snižuje tepovou frekvenci srdce a prodlužuje dobu plnění srdečních dutin krví.

Druhá účinná poloha srdečníku je zdánlivě paradoxní: má výraznou zklidňující schopnost, je dokonce třikrát až čtyřikrát účinnější než kozlík lékařský (hlavní součást valeriánských kapek). Srdečník obecný se tedy velmi často nasazuje v případech, kdy kozlík nezabírá nebo je hůře snášen. Působí blahodárně na celou nervovou soustavu, používá se při srdeční neuróze, bolestech hlavy, nervozitě, zvýšené úzkosti, nebo při klimakterických potížích spojených s návaly a pocením.

Léčivé účinky srdečníku pomáhají i při léčbě onemocnění štítné žlázy (ta je příčinou některých srdečních obtíží) a uplatnily se i proti zbytňování prostaty. Některé zdroje řadí srdečník i k bylinám, které ve směsích pomáhají při léčbě mírnějších forem cukrovky.

Použitelné části srdečník obecného: kvetoucí nať

Období květu: červenec až září

Srdečník obecný – použití v kuchyni a pěstování

Rostlina roste v teplejších oblastech na suchých mezích, lukách, v příkopech a rumištích. Má ráda neutrální, živné, hlinité půdy. Při zpracování bylina nepříjemně píchá. Má nahořklou chuť.

Tip: Nálev

Nálev připravíme z 1 kávové lžičky na jeden šálek. Pijeme 2 - 3 krát denně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.