Přeslička rolní /Equisetum arvense/

img
Foto: Wikimedia, Autor: Lamiot

čeleď: přesličkovité

Přeslička rolní – popis

Přeslička rolní je vytrvalá léčivá bylina s dlouhými oddenky. Každé jaro vyrůstá bezchlorofylová, hnědá, nerozvětvená lodyha, na jejímž vrcholu se nachází klas sporofylů (výtrusných listů). Po vysypání výtrusů jarní lodyha odumírá a na stejném oddenku se tvoří letní lodyhy – zelené, vysoké 30 - 50 cm, rozvětvené a článkované.

Lodyhy i větve přesličky rolní jsou podélně rýhované, tvrdé, drsné, houževnaté a duté. Na rozhraní článků se nacházejí listy, které jsou šupinaté, přeslenovitě větvené a kapsovitě srostlé.

Přeslička rolní – léčivé účinky

Přeslička rolní obsahuje saponin ekvizetonon, karoten, vitamin C, větší množství kyseliny křemičité, flavonoidy, hořčiny, živice, alkaloidy, tuky, kyselinu šťavelovou, třísloviny, bílkoviny aj. Preparáty z ní účinkují silně močopudně. Vyvolávají zvýšenou činnost srdce a posilují krevní oběh, přičemž se zlepšuje vylučovací schopnost ledvin. Toto předurčuje jejich použití při zánětlivých onemocněních močových cest, při ledvinných a žlučníkových kamenech, při otocích srdečního nebo ledvinného původu (při akutním zánětu ledvin se nepoužívají, protože silně dráždí ledviny). Zvyšují látkovou výměnu a s úspěchem se používají při onemocnění žláz s vnitřní sekrecí a zvlášť v klimakteriu (při otocích nohou z narušené látkové výměny aj.). Zlepšují odolnost pojivových tkání, proto se používají při revmatických onemocněních, chronické polyartritidě a artróze, plicní a kostní tuberkulóze, bolestivých onemocněních kůže, případně při vypadávání vlasů, při zlomeninách aj.

Zvlášť dobré je působení přesličky rolní na zastavení krvácení při vykašlávání krve, děložních krváceních a hemoroidech. Dobře účinkuje i při astmatu. Zjištěný je i protihlístový účinek.

Použitelné části přesličky rolní: nať

Období květu: červenec až září

Přeslička rolní – použití v kuchyni a pěstování

Přeslička rolní roste na hlinitých až písčitých, trvale mokrých půdách od nížin až po podhorské pásmo. Najdeme ji na okrajích mokřin, násypů, kanálů a potoků, na vlhkých polích, drenážovaných místech, na stinných okrajích lesů apod.

Tip: Sedací koupel

100 g přesličky dáme do studené vody na noc louhovat, následující den ohřejeme k varu a přelijeme do vany. Doba koupání je 20 minut. Neosoušet se, mokrý se zabalit do koupacího pláště. Pařit se dále v posteli jednu hodinu. Voda musí při koupeli sahat až nad ledviny.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.