Posed bílý /Bryonia alba/

čeleď: tykvovité

Posed bílý popis

Posed bílý má mohutné řepovité kořeny, uvnitř jsou bílé. Posed je popínavá rostlina, která se pne pomocí jednoduchých úponků vyrůstajících v paždí listů. Listy jsou sytě zelené, jednoduché, laločnaté. Plody jsou kulovité černé bobule s 2 až 5 zploštělými semeny.

Posed bílý léčivé účinky

Vně působí čerstvá šťáva na kůži, způsobuje dermatitidy a puchýře. Otrava se projevuje krvavým průjmem, celkovou slabostí a křečemi. Dochází k poškození jater, zánětu ledvin až zástavě dechu. Smrtelné riziko u dětí představuje dávka 15 bobulí. V dnešní době se pro obsah jedovatých látek přestala tato rostlina používat. Dříve byly účinky posedu využívány jako projímadlo či dávidlo.

Použitelné části posedu dvoudomého: kořen

Období květu: červen až červenec

Posed bílý – použití a pěstování

Posed bílý roste na okrajích lesů, sadů a zahrad, popíná ploty a zdi. Jeho dnešní výskyt může být pozůstatek po dřívější kultuře - posed se totiž záměrně vysazoval kolem hospodářství, aby chránil domácí zvířectvo před dravci, uřknutím a blesky. 


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1252x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte