Pcháč zelinný /Cirsium oleraceum/

čeleď: hvězdicovité

Pcháč zelinný – popis

Pcháč zelinný je vytrvalá rostlina, její 60 - 150 cm (mimořádně i 170 cm) vysoká žlutozelená dutá lodyha vyrůstá z válcovitého, horizontálně rostoucího oddenku s mnoha přídržnými kořínky. Lodyha je přímá, jednoduchá, rozvětvuje se až ve vrcholové části, někdy bývá porostlá jemnými chlupy. Měkké a střídavé listy obrůstají lodyhu v celé délce. Jsou z obou stran světle zelené, na rubu mají žilnatinu.

Přízemní listy vytvářející růžici jsou krátce řapíkaté, lodyžní listy s oušky jsou přisedlé. Listy, na rozdíl od jiných druhů téhož rodu, jsou porostlé jen měkkými chlupy. Trubkovité květy jsou sestaveny do bělavých, nazelenalých a žlutavých kruhovitých nebo oválných úborů mnohdy nahloučených na koncích lodyh a větví. Korunní trubky jsou srostlé do poloviny délky tyčinek. Úbory, rozvíjející se převážně v červenci a srpnu, jsou v počátku z části obaleny bledozeleným toulcovým listem, světlezelené na koncích odstálé zákrovní listeny kopinatého tvaru jsou zakončeny měkkým ostnem.

Pcháč zelinný – léčivé účinky

Pcháč zelinný obsahuje alkaloidy, třísloviny, silice, pryskyřice, flavony. Dříve byl užíván proti dně a revmatismu, místně pak při bolestech zubů a křečích. Dnes se takřka neužívá, jeho užívání se ani nedoporučuje, neboť zřejmě obsahuje i ještě neprozkoumané látky s nejasným účinkem.

Použitelné části pcháče zelinného: listy, květ

Období květu: červenec až září

Pcháč zelinný – použití a pěstování

Roste na vlhkých loukách a březích vod, v pobřežních olšinách, v příkopech a na vlhkých pasekách. Preferuje slunná až polostinná stanoviště a má rád živinami prosycené půdy. U nás se vyskytuje roztroušeně až hojně od nížin do hor, nejvíce ve středních polohách, vzácnější je pouze na jižní Moravě. Velmi ochotně se kříží s většinou ostatních druhů pcháčů. Je to ukazatel zamokřených míst.

Pcháč zelinný je nepříjemným plevelem. Díky snadnému vegetativnímu rozmnožování přečká i agrotechnické zásahy k jeho likvidaci. V minulosti se občas mladé listy konzumovaly.

Tip: Zelinná polévka  s bylinkovými knedlíčky

200 g nasekaných listů pcháče
30 – 40 g oleje
2 lžíce mouky
0,8 l vody nebo vývaru
100 ml mléka
sůl
koření

Na knedlíčky:

100 g bylinek (bazalka, kopřiva dobromysl, pažitka)
10 g oleje
strouhanka
1 vejce
sůl

Polévka

Byliny podusíme na oleji, zalijeme vodou nebo vývarem, mouku zamícháme s trochou vody, vlijeme do polévky jako zavářku a trochu povaříme, před koncem vaření přidáme knedlíčky, možno přidat také nadrobno nakrájenou kořenovou zeleninu, výborná je strouhaná řepa. Polévku můžeme na talíři dozdobit např. květy sedmikrásek.

Knedlíčky

Na rozehřátý olej dáme strouhanku, bylinky a vejce se solí, trochu osmažíme a umícháme husté těsto, lžičkou ho přímo z pánve házíme do polévky, kterou pak necháme ještě alespoň 5 minut vařit.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1225x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte