Ožanka lesní /Teucrium scorodonia/

img

Ožanka lesní – popis

Ožanka lesní je dvouletá až vytrvalá trsnatá bylina s četnými vzpřímenými nebo vystoupavými lodyhami vysokými až 60 cm, které u vytrvalých druhů vyrůstají z oddenků. Na průřezu jsou lodyhy často hranaté, občas jsou i oblé. Ve spodní části rády dřevnatěji, jsou chlupaté a hojně olistěné. Vstřícně vyrůstající listy bez palistů jsou malé až středně veliké, více méně přisedlé, často polštářkovité.

Listové čepele jsou členité nebo celistvé, ploché, úzce vejčité nebo nepravidelně peřenoklané, často bývají chlupaté. Hermafroditní květy vyrůstající z úžlabí horních listů jsou seskupovány do vrcholičnatého květenství, které je někdy rozvětvené. Květy mají výrazný kalich i korunu. Pětičetný chlupatý kalich má téměř shodné vejčité laloky uspořádané do přeslenu.

Ožanka lesní – léčivé účinky

Ožanka lesní podporuje tvorbu trávicích šťáv a vylučování žluči, potlačuje bolesti a záněty v trávicím ústrojí, při chronickém zánětu žaludku a tenkého střeva, působí při infekčních chorobách spojených s průjmy, při střevní úplavici i proti řadě patogenních mikroorganismů (např. proti salmonelám, zlatému stafylokoku, bakteriím tyfu, paratyfu a alfa-hemolytickému streptokoku), odstraňuje nechutenství. Tiší křeče při střevních a ledvinových kolikách, pomáhá při plynatosti. Pro své stahující účinky se využívá při léčbě astmatu, vykašlávání krve a zápalu plic. Přidává se do čajových směsí při revmatismu, dně a tvorbě písku v ledvinách.

Použitelné části ožanky lesní: kvetoucí nať

Období květu: červen až srpen

Ožanka lesní – Použití v kuchyni a pěstování

Teucrium zahrnuje asi 120 druhů, které rostou převážně v subtropickém a mírném pásmu severní polokoule, několik druhů také v Jižní Americe, v jižní Africe a v Austrálii.

Latinské rodové jméno je odvozeno od trojského hrdiny Teukrose, který údajně tuto léčivou rostlinu objevil. Roste na suchých slunných kamenitých stráních, náspech, někdy i jako plevel na vinicích; v Čechách roztroušeně až vzácně v teplých oblastech, nejčastěji v Českém krasu a Českém středohoří, na Moravě velmi vzácně jen v nejjižnější části.

Tip: Odvar

2 polévkové lžíce na 1 l vody, jenž se vaří velmi krátce (jen asi 2 minuty) a užívá se 2x až 4x denně po asi 1/4 l.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.