Osika obecná /Populus tremula/

čeleď: vrbovité

Osika obecná – popis

Osika obecná je keř dorůstající výšky 20 m, s široce rozvětvenou korunou. Kůra je šedá a hladká, později tmavší a v bázi zbrázděná. Původem je z Euroasie. Roste v lesích na chudé půdě, je slunným typem a najdeme ji proto na okrajích lesa, světlinách, pasekách, loukách od nížin do horského stupně. Jako pionýrský druh rychle obsazuje lokality s narušeným půdním povrchem. Listy jsou okrouhlé, široce vejčité, do 8 cm, v mládí bronzové, později na líci šedozelené, světlejší na rubu, obvykle oboustranně holé, zakončené velmi hrubými zuby na dlouhých, štíhlých a zploštělých řapících. Díky takto tvarovaným řapíkům se list ve větru otřásá, odtud „třese se jako osika“. Samčí květy mají červené prašníky, samičí květy jsou zelené, rodí se v převislých jehnědách až 8 cm dlouhých, na oddělených rostlinách. Pyl osiky je středně významným alergenem. Plody jsou malé, zelené tobolky s malinkými semeny v bílých, bavlněných chloupcích.

Osika obecná – léčivé účinky

Droga obsahuje fenolový glykosid salicin a populin, flavonové glykosidy, silice, třísloviny, vosky a pryskyřice. Působí analgeticky (zejména při revmatismu kloubů), močopudně, snižuje horečku, v oblasti močových cest působí desinfekčně, zevně působí rovněž desinfekčně a protizánětlivě, takže se užívá na špatně se hojící rány nebo hemoroidy.

Použitelné části osiky obecné: pupeny, kůra i list

Období květu: březen až duben

Použití a pěstování osiky

Osika obecná se pěstuje v několika kultivarech lišících se vzrůstem (např. převislá) nebo barvou listů (např. načervenalé). Vyskytuje se téměř v celé Evropě, dále v Malé Asii a severní Africe, na východě areál zasahuje přes Střední Asii a Mongolsko až na Dálný východ. V České republice roste po celém území od nížin do hor, nejrozšířenější je v pahorkatinách. Roste jak na vlhkých, tak suchých půdách, nejčastěji však na písčitohlinitých a živinami bohatých. Je velmi světlomilná, proto v zapojených porostech ustupuje k okrajům. Je odolná mrazu a tolerantní k půdní reakci.

Tip: Nálev

1 až 2 čajové lžičky rozmačkaných pupenů na šálek vody, denně se pijí 2 šálky.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3796x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte