Opletník plotní /Calystegia sepium/

čeleď: svlačcovité

Opletník plotní – popis

Opletník plotní je vytrvalá popínavá bylina s dužnatým plazivým oddenkem, který proniká až do hloubky 2 m, s ovíjivou, v horní části větvenou lodyhou. Listy jsou trojúhelníkovitě vejčité, na bázi srdčitě střelovité, s laločnatými oušky, řapíkaté. Jednotlivé květy vyrůstají z paždí listů na dlouhých hranatých stopkách. Pod kalichem jsou dva vytrvalé kopinaté listeny. Korunní plátky srůstají do široké nálevky o průměru až 45 mm. Jsou svítivě bílé, jen zřídka narůžovělé.

Opletník plotní – léčivé účinky

Opletník plotní působí povzbudivě na hladké svalstvo, zvyšuje střevní peristaltiku a vylučování žluče. Užívá se jako silné projímadlo, dále působí močopudně a protihorečnatě. Nejčastěji se z opletníku připravují projímavé čaje, nutno však počítat s tím, že obvykle působí značně drasticky.

Použitelné části opletníku plotního: kvetoucí nať

Období květu: květen až září

Opletník plotní – použití v kuchyni a pěstování

Opletník plotní roste na vlhkých stanovištích podél řek, potoků a stojatých vod, v zahradách a na polích. Rozmnožuje se hlavně oddenky, které rychle rostou a přezimují – na rozdíl od nadzemních prýtů, které na podzim odumírají. Rostlina má velkou schopnost šíření a může vytvářet početné kolonie. Velmi často můžeme opletník nalézt ovinutý na plotech v zahrádkách, hlavně na vlhčích místech, kde se stává obtížně vyhubitelným plevelem. Lidově nazývaný větší svlačec, otáčka.

Tip: Projímavý čaj

1 a 2 čajové lžičky řezané drogy na šálek vody.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1415x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte