Olše lepkavá /Alnus glutinosa/

čeleď: břízovité

Olše lepkavá – popis

Olše lepkavá je větší strom dorůstající výšky 30 až 35 metrů s průměrem kmene do jednoho metru. Dožívá se 200 let. Kmen je rovný, plynule se ke koruně zužující, koruna nejprve kuželovitá, později protáhle vejčitá. Borka je hnědošedá, destičkovitě a šupinovitě rozpukaná, ve stáří hluboce brázditá. 4 - 9 cm dlouhé střídavé listy jsou okrouhlé, pilovité, na vrcholu uťaté až vykrojené, v mládí lepkavé. Samčí květy jsou 4 - 8 cm dlouhé převislé jehnědy, samičí 1 cm krátké, přímé a po opylení dřevnatí. Plod je nažka s blanitým křídlem uložená v dlouze stopkaté dřevnaté hnědé šištici, která na stromě vytrvá i po uvolnění semen.

Olše lepkavá – léčivé účinky

Nasbírané a usušené listy olše lepkavé, hlavně na jaře pomáhají při nachlazeních, průjmech a horečkách. Olšová kůra se používala na vyčinění kůží. Čerstvé rozmačkané listy ulevují vředům a bolavým nohám, působí hojivě na rozpraskané bradavky kojících matek. Tinktura z kůry olše působí proti stafylokokům, proti Escherichia coli, Bacillus subtilis i proti některým prvokům. Spaní na olšovém listí mívá příznivé účinky při revmatismu stejně jako koupele končetin v odvaru z olistěných olšových větévek.

Použitelné části olše lepkavé: listy a kůra

Období květu: únor až duben

Olše lepkavá – použití v kuchyni a pěstování

Kořenový systém olše je odvislý od výšky spodní vody. Bývá srdčitý či chůdovitý, ale na půdách trvale vlhkých jsou kořeny rozvinuty do plochy. Olše lepkavá má vysoké nároky na světlo a na půdní vlhkost. Vyskytuje se i na trvale zamokřených stanovištích. Vyhovují ji provzdušněné nekyselé humózní půdy se stabilní hladinou spodní vody. Typická stanoviště jsou luhy, břehy vodních toků, rybníků, lesní močály a bažinaté louky. Olše lepkavá je dřevina eurosibiřského areálu. U nás se vyskytuje od nížin do nižších horských poloh méně, než tomu bylo v minulosti, neboť soustavnou lidskou činností byly mnohé lokality původního výskytu olše přeměněny například na pastviny a zemědělskou půdu. Vysazuje se podél břehů, které zpevňuje.

Tip: Odvar

Dvě hrsti kůry olše vaříme asi 2 minuty. Pijeme 2 x denně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3212x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte