Netík vlas venušin /Adiantum capillus veneris/

čeleď: netíkovité

Netík vlas venušin – popis

Netík vlas venušin je kapradina vysoká 20 - 70 cm. Řapíky jsou lesklé, černé, čepel 2 - 4x zpeřená, světle zelená, lysá, úkrojky jsou v obrysu obvejčité až vějířovitě koníkovité, nepravidelně zastřihované až laločnaté.


Netík vlas venušin – léčivé účinky

Účinnými látkami jsou převážně konzervační produkty kyseliny máselné a izomáselné s floroglucinem. Některé z těchto látek působí ve větších dávkách jedovatě. Dnes se již moc nepoužívá a nahrazuje se jinými léčivy. Dříve se používal éterový extrakt proti tasemnicím. Protože je ale možnost otravy, nelze jej bez lékařského dozoru používat. Ojediněle se však užívá ve formě koupelí při špatně se hojících onemocněních.

Zralost výtrusů: červen až září

Netík vlas venušin – použití a pěstování

Netíku se daří na vlhkých skalách a starých zdech, mírně kyselých nebo vápnitých, od pobřeží až do hor, v Andách roste až do výšky 3150 m.n.m. Běžně se pěstuje v květináčích o průměru 12 cm, může narůst až do 60 cm v průměru, ale květináč nikdy nepřevyšuje více než o 30 – 40 cm. Přesazuje se na jaře, kdy mu začíná být květináč moc těsný. Nestlačujte zeminu příliš; kapradiny mají rády kolem kořenů vzduch.

Tip: Koupel při bolestech kloubů

K tomuto účelu se povaří 2 - 3 listy kapradi a odvar se pak vlije do koupele, která by zpočátku měla být jen krátká (cca 5 minut), později je možné ji prodlužovat až na půl hodiny. Koupele se provádí každý 3 den, po 12 koupelích se udělá 14 dní přestávka a po té se léčba ukončí posledními 4 koupelemi.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1657x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte