Mochna husí /Potentilla anserina/

Foto: Wikimedia, Autor: Rasbak

čeleď: růžovité

Mochna husí – popis

Mochna husí je vytrvalá léčivá bylina s poměrně silným až hlízovitým oddenkem, z něhož vyhání plazivé, až 80 cm dlouhé a na uzlech kořenující lodyhy, jež jsou přitiskle chlupaté a později obyčejně olysávají. Přízemní listy jsou v obrysu podlouhlé až obvejčité, přetrhovaně lichozpeřené až 20 cm dlouhé, vrchní listy jsou pak menší a chuději zpeřené.

Mochna husí – léčivé účinky

Mochna husí působí zejména na hladké svalstvo, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a svíravě. Dle J. A. Zentricha ji zle použít proti křečím, při kolikových bolestech či krvavých průjmech, při peptickém vředu, břišních, žlučníkových nebo ledvinových kolikách, proti svalovým křečím (např. v lýtku) nebo cévním křečím způsobeným např. špatným prokrvením končetin, při lehčích formách angíny pectoris nebo při menstruačních potížích. Povzbuzuje chuť k jídlu, působí protizánětlivě a ochranně na sliznice trávicího ústrojí. Léčí průjmová onemocnění, podporuje činnost jater a tvorbu žluči. V homeopatii se užívá při menstruačních potížích a při křečovitých bolestech.

Použitelné části mochny husí: kvetoucí nať

Období květu: květen až červenec

Mochna husí – použití v kuchyni a pěstování

Latinské druhové jméno mochny husí je odvozena od latinského slova potentia, které znamená moc či síla - již toto označení má tudíž naznačit silné léčivé účinky rostliny. Mochna husí je velice hojně se vyskytující rostlina, která roste na návsích, v příkopech, na březích rybníků a na podobných místech, a to jak v krajích rovinatých, tak výjimečně v horách i dosti vysoko.

Tip: Odvar

Odvar se připravuje z 1 až 2 čajových lžiček mochny husí na šálek vody, vaří se 3 minuty a podává se 3 x denně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 5650x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Takže mochna uvolní i svalstvo močového měchýře? Dost často na záněty trpím, tak potřebuji podpůrnou léčbu


Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte