Medvědice lékařská /Arctostaphylos uva-ursi/

čeleď: vřesovcovité

Medvědice lékařská – popis

Medvědice lékařská je malý, stálezelený keř podobný brusince. Dosahuje výšky 20 cm. Kmínky jsou plazivé a dlouhé do 25 cm. Listy jsou stálezelené, obráceně vejčité, na bázi klínovitě zúžené, kožovité a celokrajné, na rubu slabě ochlupené. Květy jsou drobné bílé nebo načervenalé, zvonkovité, s deseti tyčinkami a jsou seskupeny do převislých hroznů. Plody jsou kulaté, červené, suché peckovice se šesti peckami.

Medvědice lékařská – léčivé činky

Listy medvědice lékařské obsahují fenolové glykosidy arbutin a metylarbutin (kolem 10 %). Dále pak droga obsahuje třísloviny (galotanin – 20 %), silice, flavonoidy, kyselinu galovou a elagovou, kyselinu citronovou a mravenčí, saponiny aj. Přípravky z ní účinkují diureticky a antisepticky na močové cesty a předepisují se při zánětech ledvin a močového měchýře, při písku a kamenech v ledvinách a při žlučníkových kamenech. Hydrolytický rozpad glykosidů probíhá v alkalickém prostředí, proto se při používání přípravku z této drogy doporučuje na jeden šálek čaje přidat jednu lžičku sody bikarbony. Pro vysoký obsah tříslovin účinkuje i adstringentně. V lidovém léčitelství se doporučují listy medvědice i při močení krve, vodnatelnosti, cukrovce, výtocích a tuberkulóze ledvin.

Užitelné části medvědice lékařské: list

Období květu: duben až červen

Medvědice lékařská – použití v kuchyni a pěstování

Medvědice lékařská roste v horském pásmu a vyšších nadmořských výškách, na skalnatých náhorních loukách nebo v jehličnatých řidších lesích, případně v křovinách, zejména v porostech borůvky. Upřednostňuje vyhřáté, mírně suché a mírně kyselé půdy, písečnatě hlinité, kamenité, středně hluboké až plytké. Je velmi odolná proti vysychání půdy. Zakořeňuje se až do hloubky 1 metru. Záměna je možná pouze s brusinkou, od níž se však kromě listů liší i svrchním semeníkem, červenými přívěskatými prašníky tyčinek (u brusinky žluté) a moučnatými plody.

Tip: Čaj

Listy medvědice lékařské dezinfikují moč a pomáhají tak při zánětech močového měchýře a při infekci močových cest. Při těchto potížích pijeme čaj připravený z 1 - 2 čajových lžiček rozdrobených listů přelitých 1 šálkem studené vody. Nálev necháme vylouhovat asi 8 hodin. Při tomto postupu obsahuje čaj jen málo tříslovin, které mohou u lidí s citlivým žaludkem vyvolávat nevolnost a dávení. Pije se jeden šálek teplého čaje třikrát denně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1659x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte