Kontryhel pastvinný /Alchemilla monticola/

čeleď: růžovité

Kontryhel pastvinný – popis

Kontryhel pastvinný dosahuje výšky 10 - 30 cm, v horských oblastech paradoxně i více. Při povrchu země má kontryhel pastvinný statný oddenek, pokrytý zbytky starých odumřelých listů, někdy vyčnívající na povrch. Z oddenku nejdříve vyrůstá růžice přízemních listů s dlouhými řapíky. Později z paždí listů vyhánějí květní lodyhy, jež bývají bohatě větvené, poseté drobnými, žlutozelenými kvítky, které tvoří malá, klubkovitá květenství.

Kontryhel pastvinný – léčivé účinky

Účinné látky v kontryhelu pastvinném jsou třísloviny, falvonoidy, leukocyanidy a další látky. Tato léčivá bylina se užívá jako adstringens a mírné antiflogistikum při nespecifických akutních průjmech. Je třeba ovšem mít na vědomí, že u léčby průjmovitých onemocnění platí, že pokud se stav nezlepší do dvou dnů (nebo pokud se zvýší tělesná teplota), je vždy třeba vyhledat lékaře.

Použitelné části kontryhelu pastvinného: listy a kvetoucí olistěná nať

Období květu: květen až srpen

Kontryhel pastvinný – použití v kuchyni a pěstování

Zevně bývá odvar z této rostliny doporučován k výplachům úst a k obkladům a koupelím při lehkých povrchových zánětech kůže. Pokud se užije ve formě vodného výluhu, některé zdroje uvádějí, že má silné antioxidační účinky. V lidovém léčitelství se kontryhel pastvinný používal při vnitřních zánětlivých chorobách, při průjmech, revmatismu, otylosti, při nepravidelné a bolestivé menstruaci, nespavosti a bolestech hlavy. Šťáva z čerstvé natě se používala zevně na rány, pohmožděniny a vředy. Tato léčivá bylina má ráda slunná místa.

Tip: Nálev pro vnitřní použití

1 – 2 čajové lžičky sušené kontryhelové natě se přelijí 250 ml vařící vody. Nechá se 10 minut vyluhovat v přikryté nádobě a poté se přecedí. Čaj se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Pije se vlažný, 1 šálek čaje denně, zejména jako podpůrný prostředek, který podporuje metabolismus ženy. Je vhodný pro ženy všech věkových kategorií. Při obtížích se pijí až 3 šálky denně. Užívání kontryhelového čaje není vhodné pro děti.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3625x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte