Koniklec velkokvětý /Pulsatilla grandis/

img

Koniklec velkokvětý – popis

Celá rostlina, mimo vnitřní plochy květu, je pokrytá bělavými, nebo zpočátku i narezlými chloupky. Z holé země v březnu vyrůstají mezi loňskými rozpadajícími se suchými listy květy. Lodyha v době květu dosahuje stěží 3 – 15 cm po odkvětu do vývinu plodenství doroste 13 - 40 cm. Fialové květy zvonkovitého tvaru, jsou zpočátku vždy vzpřímené, později mohou být i převislé. Prašníky jsou fialové, okvětních lístků je šest. Typická pro koniklec velkokvětý je srostlá koruna listenů na stonku nedaleko pod květem. Plodem je nažka, přenášená na nové místo větrem (anemochorie). Pod zemí vytváří oddenek.

Koniklec velkokvětý – léčivé účinky

Koniklec velkokvětý je vysoce jedovatý, a vytváří srdeční toxiny a oxytoxiny, zpomalující srdeční tep. Požití vede k snížení krevního tlaku, hypotenzi a komatu.

Použitelné části koniklece velkokvětého: květ

Období květu: březen až květen

Koniklec velkokvětý – pěstování

Pro svou estetickou hodnotu se koniklec velkokvětý často pěstuje jako skalnička. Protože se jedná o silně ohrožený druh, nevyrýváme a nepřesazujeme jej z volné přírody do skalek! I díky tzv. milovníkům přírody, kteří vyrývají koniklece z volné přírody do skalek, postupně mizí z jeho přirozených stanovišť.

Semena se rozšiřují větrem. Koniklec velkokvětý patří podle zákona o ochraně přírody a krajiny mezi zvláště chráněné druhy rostlin a proto je chráněn ve všech svých podzemních a nadzemních částech a všech vývojových stádiích; chráněn je rovněž jeho biotop. Je zakázáno takové rostliny sbírat, trhat, vykopávat, poškozovat, ničit nebo jinak rušit ve vývoji. Je též zakázáno je držet, pěstovat, dopravovat, prodávat, vyměňovat nebo nabízet za účelem prodeje nebo výměny. Pokuta může být až do 10 000 Kč. Kromě České republiky roste koniklec velkokvětý totiž už jen na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku, Německu (nejspíš nepůvodní druh) a okrajově i Srbsku. Největším nalezištěm této silně ohrožené rostliny je podle znalců Kamenný vrch u Brna. Původně byl Kamenný vrch vyhlášen v roce 1978 chráněnou přírodní památkou, později byla kategorie změněna na přírodní rezervaci a zároveň i evropsky významnou lokalitu. Přestože je naleziště z části oploceno, prochází jím krátká naučná stezka.

Tip:

V běžném léčitelství se koniklec velkokvětý kvůli své ochraně neužívá.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.