Světlík lékařský /Euphrasia rostkoviana/

img

Světlík lékařský – popis

Světlík lékařský je jednoletá rostlina, která má lodyhu asi čtvrt metru vysokou, bohatě olistěnou, měkce pýřitou a větvenou. Listy mají zašpičatělý tvar a jsou ostře pilované. Květy jsou bílé nebo žlutě nebo lehce fialové a jsou uspořádány v konečných lichopřeslenech. Na spodu okvětního plátku se nachází typická žlutá skvrna.

Světlík lékařský – léčivé účinky

Jak jeho název napovídá, je světlík lékařský bylinkou očí. Již starověké národy ho používaly k léčbě všelijakých očních chorob. Dodnes je to jeho hlavní použití. Dokáže totiž pomoci při všech očních nemocech. Světlík lékařský také pomáhá při snižování krevního tlaku, příznivě ovlivňuje trávení a bolesti v žaludku a střevech, tlumí suchý kašel při průduškových katarech a můžeme ji použít jako posilující prostředek při vyčerpanosti, bolestech hlavy, nespavosti a hysterii. Používáme ho jak zevně tak i vnitřně. Hlavní účinnou látkou této bylinky je iridoidní glykosid aucubin. Dále ještě obsahuje třísloviny, kumarín, hořčiny, pryskyřici, silice, oleje, flavonoidy, kyselinu kávovou, z minerálních látek hořčík a měď.

Použitelné části světlíku lékařského: květ

Období květu: červenec až srpen

Světlík lékařský – použití v kuchyni a pěstování

Světlík lékařský je častým plevelem luk, pasek a lesních okrajů Dává přednost alkalickému prostředí a miluje čisté spodní vody, díky tomu ho v přírodě v současnosti rapidně ubývá. Na místech kde se vyskytuje, bývá hojně rozrosten, i když se jedná jen o malinkou rostlinku, která však svou krásou rozveseluje okolí na konci letní sezóny až do podzimu.

Tip: Odvar na šedý a zelený zákal

Smícháme listy maliníku s natí světlíku lékařského v poměru 4:1. Ze směsi připravíme asi 3 minuty vařený odvar (1 lžíci směsi přelijeme 1 dcl vroucí vody a vaříme 3 minuty, poté dobře scedíme), necháme zchladit na tělesnou teplotu a poté několikrát denně pečlivě vyplachujeme oči. Tato kúra by měla trvat nejméně 2 měsíce.Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Jiřina Jakšíková
    30. 9. 2012 23:44
    Mohu jen potvrdit co zde píšete,tuto léčivou roztlinku světlík lékařský používám mnoho let při jakém-koliv očním problému, třebas i jen když jsou oči unavené od práce na počítači,akorát jsem nevěděla,že se nálev z této rostliky může i pít , jak píšete, takže díky za informaci. celý příspěvek