Petržel zahradní /Petroselinum hortense/

img

Petržel zahradní – popis

Tato dvouletá nebo krátkodobá bylina má počátkem léta lesklou olistěnou lodyhu se žlutozelenými okolíky. Po dozrání semen se přestávají vytvářet další listy. Kořeny má tlusté vřetenovité, s vysokým obsahem vitaminu C.


Petržel zahradní – léčivé účinky

Účinnou látkou obsaženou ve všech částech rostliny je silice (7 % v plodech, 0.5 % v kořenech), jejíž hlavní součástí je apiol. Dále obsahuje miristicin, pinen, felandren, cymol, terpeny a další. Obsahuje také flavonoidy, polyacetyleny, furanokumariny, sliz a sacharidy. Petržel je také zdrojem provitaminu A a vitaminů B, C, E, a minerálních látek draslíku, hořčíku, železa, vápníku, sodíku a fosforu. List obsahuje větší množství kyseliny listové. Droga vykazuje účinky uvolňující střevní plyny, protikřečové, podporující odkašlávání, proti střevním parazitům i vyvolávající nebo upravující pravidelnou menstruaci. Tradičně je užívána k léčbě zánětů močového ústrojí a nedostatečného vylučování moči, při poruchách trávení spojených s nadýmáním, střevních křečích, průduškovém kašli ve stáří a poruchách menstruace. Způsobuje prokrvení pohlavních orgánů – mírné afrodiziakum.

Použitelné části petržele zahradní: kořen, plod i nať

Období květu: červen až červenec

Použití v kuchyni a pěstování petržele

Hlavními obsahovými látkami v petrželi jsou vitaminy a silice. Již ve staročeské kuchyni byla petržel vysoce hodnocena jako zelenina do polévek, omáček a tradičních velikonočních nádivek. Nadměrné používání této zeleniny v období gravidity je nepřípustné. Je jedovatá pro papoušky a některá drobná zvířata. Rostlina se pěstuje v polích a zahradách pro kořen a list. Podle částí, pro které se tato petržel pěstuje, se rozlišují tři variety: foliosum – petržel listová nebo naťová, tuberosum – petržel kořenová a crispum – petržel kadeřavá.

Tip: Víno

Do 1 l bílého víny naložíme 10 listů naťové petržele, přidáme 1 - 2 PL vinného octa. Povaříme 10 minut na slabém plameni, přidáme 300 g medu, povaříme 4 minuty. Slijeme do lahví, na dně se utvoří usazenina, která není na závadu. Užíváme 2 - 4 lžičky denně jako kardiotonikum, při angině pectoris, při srdeční slabosti.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.