Lípa malolistá /Tilia cordata/

img

čeleď:lípovité

 

Lípa malolistá-popis

 

Lípa malolistá může dorůst až do výšky 30 m. V mládí má světle šedou kůru, ta později praská a tmavne. Listy jsou střídavé, řapíkaté, okrouhle srdčité a dlouhé 4-8 cm. Na svrchní straně jsou lysé, na spodní rezavě chlupaté. Květy rostou po 4-10, jsou 5 četné, mají světle žlutou barvu a jsou stopkaté. Ke každé stopce je přirostlý bledě zelený blanitý listen. Plody jsou kožovité, snadno smáčknutelné a velké asi 6 mm.

 

Lípa malolistá-léčivé účinky

 

Určitě všichni známe oblíbený lipový květ. I přes jeho oblíbenost nejsou jeho účinky detailně prozkoumány. Obsahuje silice, sliz, třísloviny, flavony, organické kyseliny, saponiny a fytosteroly. Drogy působí potopudně, močopudně a protikřečově. Užívá se hlavně při nachlazení, horečce,

nemocech trávicího a močového ústrojí nebo při špatném fungování žlučníku. Nejobvyklejší podávání je ve formě čaje.

 

Použitelné části lípy malolisté:

 

Květ včetně blanitého listenu.

 

Období květu:červen-červenec

 

Lípa malolistá-použití v kuchyni a pěstování

 

Květy se používají na výrobu čaje. Ten pomáhá při nachlazení a horečkách.

 

Lípa malolistá vyžaduje půdy spíše mírně suché až mírně vlhké, nejlépe hlinité, jílovité, zásadité nebo mírně kyselé. Stanoviště by mělo být spíše slunné až polostín. Ve městech ji moc nenajdeme, neboť špatně snáší znečištěné prostředí. Množí se semeny, ta si udržují klíčivost po dobu 2 let. Najdeme ji proto spíše ve smíšených nebo lužních lesích od nížin až po pahorkatiny.

 

Tip:čaj

 

Natrháme květy, usušíme je a nasypeme je do skleněné nádoby z varného skla. Budeme potřebovat tak dvě lžíce. Zalijeme je vroucí vodou a necháme asi 15 minut louhovat. Přes sítko přecedíme do šálku, podle chuti osladíme medem a podáváme.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.