Konopí seté /Cannabis sativa/

img

Konopí seté – popis

Jednoletá, 80 - 200cm vysoká bylina s přímou v horní části krátce větvenou lodyhou. Listy ve střední části lodyhy jsou dlanitě pětičetné, lístky kopinaté, hrubě zubaté, nejvyšší listy jsou většinou trojčetné s čárkovitými lístky. Samičí rostliny (nazývané někdy také konopí hlavaté) jsou větší než rostliny samčí (nazývané někdy také konopí poskonné) a dále více olistěné a s tmavěji zbarvenými listy. Samčí květenství je latnaté, samičí je úžlabní. Samčí žlutavé květy jsou pětičetné na rozdíl od samičích tmavozelených květů. Plodem je nažka.

Konopí seté – léčivé účinky

Již dříve se užívalo konopí např. jako anestetikum, prostředek tišící bolest, popřípadě pro podporu trávení. V 19. století bylo konopí užíváno v lékařství při svalových křečích a při revmatismu. Je známo, že i britská královna Viktorie užívala konopí při menstruačních potížích. V současnosti v některých zemích (např. USA, Německo, možná v brzké době i Velká Británie) jsou již přípravky z konopí používány znovu legálně jako lék, např. při onkologických onemocněních, při poruchách pohybového ústrojí nebo při léčbě roztroušené sklerózy. V České republice je využití konopí jako léčebného prostředku stále zcela podceňováno.

Někdy je konopí řazeno dle míry rizikovosti dané drogy mezi tzv. měkké drogy. Žlutavá pryskyřice je vytvářená žláznatými listeny a samičími květy. Množství účinných látek se mění v závislosti na růstu rostliny a jejím stáří. Droga chutná kořenně a má charakteristickou aromatickou vůni. 

Použitelné části konopí setého: plod, list, pryskyřice

Období květu: červen až srpen

Použití v kuchyni a pěstování

Konopí je nenáročné na živiny a středně náročné na vodu, nejlepší předplodiny jsou hnojené okopaniny nebo bobovité, samo je dobrou předplodinou. Vyžaduje neutrální až mírně kyselou půdní reakci. Hnojení a dobrý přísun vody, zejména v růstovém stádiu, může i několikanásobně zvýšit výnos. Seje se od půli dubna do půli května do jemně připravené, hluboké a kypré půdy.

Konopí má pravděpodobně původ v severní oblasti Himálají. Přirozeně se vyskytuje ve střední Asii a Indii, a od pradávna se pěstuje v mnoha částech světa, včetně Dálného východu a Mexika. Ojediněle se vyskytuje v místech kolem překladišť (v Británii také na pustých místech).

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.