Hloh obecný /Crataegus oxyacantha/

img

Hloh obecný – popis

Hloh obecný je opadavá listnatá dřevina tvaru keře nebo stromu dosahujícího výšky nejvýše 8 metrů. Na tenkých šedavě zbarvených větvích rostou v paždí trnů střídavě postavené laločnaté listy o velikosti 3 až 5 cm. Trny dorůstají délky až 2,5 cm. Květy jsou pětičetné, bílé až růžové, o průměru asi 15 mm a rostoucí po pěti až deseti v chocholících. Pro květy je charakteristický jejich nepříjemný zápach. Plodem jsou červené kulovité malvice obsahující dvě nebo tři semena, dozrávající v září až v říjnu.

Hloh obecný – léčivé účinky

Hloh obecný je přírodní léčivý prostředek, pomocí kterého je teprve delším a pravidelným podáváním možno dosáhnout pozoruhodných úspěchů. Nejdůležitější oblastí jeho použití je takzvané stařecké srdce, oslabené ubývající silou srdečního svalu a špatným prokrvením věnčitých cév. Z tohoto důvodu je hloh obecný indikován i u mladších lidí, jejichž srdce je zatěžováno stresem nebo nemocí. Hloh sice nepůsobí přímo proti vysokému krevnímu tlaku, může však zlepšením srdečního výkonu krevní tlak normalizovat. Také bývá s úspěchem používán při doléčování srdečních infarktů.

Použitelné části hlohu obecného: květ, list a plod

Období květu: květen až červen

Hloh obecný – použití v kuchyni a pěstování

Typické stanoviště je většinou tam, kde je hloh obecný na plném slunci, převážně humózní, propustné půdy. Hloh také tvoří souvislé houštiny na okrajích lesů, na stráních, ale i na kamenitých mezích a v plotech. Nejčastěji hloh obecný spatříme v řídkých lesích, většinou v listnatých nebo borových lesích. Avšak vyskytuje se i u cest od nížin až do hor. Hloh obecný pochází původem z Evropy a severní Afriky a na východě zasahuje až po Himálaje. A u nás hloh obecný můžeme spatřit po celém území ČR, od nížin až po hory.

Tip: Čaj

1 lžičku sušené drogy zalijeme 0,2 l vroucí vody a necháme 5 minut odstát, přecedíme. Pro efektivnost účinku užíváme 3x denně.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.