Divizna velkokvětá /Verbascum densiflorum/

img

Divizna velkokvětá – popis

Divizna velkokvětá je velmi nápadná, dvouletá statná bylina, dorůstající výšky až dvou metrů. V prvním roce vyrůstá růžice plstnatých listů, která na podzim odumírá. V dalším roce vyráží lodyha se zlatě žlutými květy, vytvářejícími bohatý hrozen. Nápadné je plstnaté ochlupení celé rostliny. Květy kvetou velmi krátce. Rozvíjejí se ráno a odpoledne již opadávají.

Divizna velkokvětá – léčivé účinky

Rostlina byla známá již ve starém Řecku. Používala se při průjmu, zhmožděninách, bolesti zubů a chronickém kašli. Listy se využívaly při bolesti očí a hnisajících ranách. K získání přirozeného ruměnce se používalo potírání tváří listy divizny, tak jak to dělaly starší Římanky. Divizna velkokvětá velmi účinně podporuje vykašlávání hlenu, tlumí křeče průdušek a tak se používá hlavně při onemocněních horních cest dýchacích jako expektorans (látka podporující vykašlávání) a při astmatu.

Divizna velkokvětá ovlivňuje také činnost sleziny a působí močopudně. Květ smíchaný s listem v poměru 1:2 působí jako mírné projímadlo. Díky svým protizánětlivým účinkům se divizna využívá i zevně, jako obklad na poranění, oděrky, při revmatických bolestech apod. V dřívějších dobách byly květy divizny používány k barvení látek a vlasů.

Použitelné části divizny velkokvěté: květ a list

Období květu: červenec až září

Divizna velkokvětá – použití v kuchyni a pěstování

Sbírají se pouze koruny květů bez kalicha, proto je nutné je sbírat postupně každý den. Květy, které nesmí být při sběru vlhké, se rozkládají na plochu tak, aby se nepomačkaly. Sušíme je rychle, nejlépe během jednoho dne na slunci, nebo v otevřené troubě při 60°C. Diviznu najdeme volně v přírodě na kamenitých stráních obrácených k jihu, je také pěstována v zahrádkách. Škoda, že velmi často jen pro okrasu. Divizna velkokvětá je jednou z květin, jejichž apostrofu najdeme v knize Jakuba Demla Moji přátelé; básník ji oslovuje jako „kněžnu“.

Tip: Listové obklady z listů divizny velkokvěté

Naklepané listy divizny velkokvěté, potřené teplým olejem, použijeme jako obklady na otoky a rány.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.