Domácí kondenzované mléko – vyrobte si jej doma za 15 minut

img
27. 10. 2019 Přečteno: 4207x

Skvělé do kávy, omáček, dezertů i likérů, oblíbená ingredience herce Oldřicha Nového – to je kondenzované mléko. Kondenzované mléko se získává částečným odpařením vody z čerstvého plnotučného mléka či smetany. Přinášíme recept, jak si kondenzované mléko připravit u sebe doma.

Obsahuje vápník, ale i tuk

Kondenzované mléko na trhu najdete jak slazené, neslazené, tak s příchutí. Velkou výhodou společně s dobrou chutí je, že obsahuje velké možností vápníku, které tělo potřebuje. Kondenzované mléko má totiž 2,5x víc vápníku než plnotučné mléko.

Čtěte také:

Domácí vaječný likér

Na druhou stranu kondenzované mléko obsahuje hodně tuku a některé varianty i hodně cukru. Pro představu 2 lžíce zahuštěné smetany jej obsahují dvakrát víc než 30 lžic plnotučného mléka. Pokud se tedy snažíte udržet štíhlou linii je dobré se podívat po neslazených variantách.

Vyrobit si ho doma je jednoduché

Vynikající je do kávy, využijete ho při přípravě dezertů, pečení drobného cukroví, výrobě domácího vaječného likéru, vaječného koňaku, likéru z ledových kaštanů i dalších smetanových likérů. Pokud vám v obchodě připadá kondenzované mléko drahé, vyrobte si ho jednoduše doma. Potřebujete jen čtvrt hodiny a ingredience, které máte běžně doma. Klidně si ho také můžete udělat více do zásoby, jelikož kondenzované mléko má dlouhou trvanlivost.

Kondenzované mléko – recept

Budete potřebovat:

  • 200 ml plnotučného mléka
  • 200 g moučkového cukru
  • 20 g másla

Jak na přípravu:

  1. Připravte si co nejvyšší hrnec, který doma máte. Do něj nalijte mléko, přidejte cukr, máslo a dejte ho na sporák na mírný oheň. Důkladně míchejte, dokud se cukr a máslo úplně nerozpustí.
  1. Směs pak za stálého míchání přiveďte k varu.
  1. Od varu si nastavte deset minut. Připravte se na to, že se během redukování tekutiny bude tvořit opravdu hustá pěna. Právě proto je třeba použít co nejvyšší hrnec, aby vám neutekla.
  1. Přesně po deseti minutách hrnec se směsí odstavte. Nenechte se zmást tím, že bude stále řídká. Postupně houstnout totiž začne až během chladnutí.
  1. Ještě horké kondenzované mléko naběračkou opatrně nalijte do čistých skleniček, pevně je uzavřete víčkem a vložte na několik hodin do většího hrnce se studenou vodu tak, aby byly ponořené až po hrdlo.
  2. Hotové kondenzované mléko skladujte v temnu a chladu, nejlépe v lednici. Po otevření rychle spotřebujte.

Napsat komentář: Domácí kondenzované mléko – vyrobte si jej doma za 15 minut

RE: Domácí kondenzované mléko – vyrobte si jej doma za 15 minut

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.