Boldovník vonný /Peumus boldus/

Boldovník vonnýčeleď: boldovníkovité

Boldovník vonný – popis

Boldovník vonný je vždy zelený strom, který pochází z Chile a Peru. Má krátký kmen, který má v průměru až 1 metr. Má slabou, šedivou kůru, větve jsou válcovité, pokryté nahnědlými chloupky. Aromatické listy s krátkým řapíkem, jsou oválné a měří 3 - 7cm. Květy jsou seskupené v krátkém hroznu.

Boldovník vonný – léčivé účinky

Tradičně je používán při problémech s vylučováním žluči do dvanáctníku a jako zklidňující, močopudný a antibakteriální prostředek působící v žlučových a močových cestách. Je uváděn jako léčivo při žlučových kamenech, bolestivém žlučníku nebo játrech, při zánětu močového měchýře, revmatismu a zvláště pak při bolestivých zánětlivých žlučových kamenech, Součástí silice je také askaridol, který působí proti parazitům. List se také tradičně užíval při kapavce a jaterních onemocněních. Vysoké dávky mohou způsobit podráždění a poškození ledvin, zvláště v případech, kdy ledvinová tkáň je již zatížená jiným onemocněním. List se nedoporučuje používat v těhotenství a době kojení.

Použitelné části boldovníku vonného: list

Období květu: květen až červenec

Použití v kuchyni a pěstování

Roste v oblasti Chile a severní Afriky, zejména v Maroku. V Evropě se nachází pouze na území Itálie. Najdeme ho na slunných místech. Pro obyvatele Chile je boldovník velmi význačnou rostlinou, kterou využijí prakticky celou. Ze dřeva vyrobí uhlí, listy užijí jako koření, pro koželužství je zas význačná kůra keře, o léčivých účincích nemluvě.

 Tip: Nálev

1 čajová lžička se zalije vařící vodou a nechá 10 -12 minut louhovat, scedí se a pije 3x denně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1681x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte