Benedikt lékařský /Cnicus benedictus/

čeleď: hvězdicovité

Benedikt lékařský – popis

Benedikt lékařský je jednoletá až dvouletá bylina, dosahující do výšky 30 až 50 cm. Lodyha je větevnatá, hustě chlupatá. Listy jsou podlouhle kopinaté, peřenolaločné až peřenoklanné s okrajem bodlinatě zubatým. Lodyžní listy jsou postupně širší, vejčité až srdčité, objímavé, na okraji také zubaté, pavučinatě vlnaté. Jsou žláznaté a mají na rubu silně vyniklou nervaturu. Květy jsou žluté, na okraji úboru drobné, jalové (bez tyčinek a pestíku), uvnitř obojaké. Listeny střechovitých zákrovů vybíhají ve hřebenitě větvené trny. Plodem jsou nažky.

Benedikt lékařský – léčivé účinky

Benedikt lékařský obsahuje lignany arctigenin, nortrachelosid a wikstromol, které působí dosti silně antivirově. Dále jsou přítomny třísloviny (asi 8 %), silice (citral, cymen, fenchon), pryskyřice, flavonoidy, slizy, soli hořčíku, vápníku a draslíku, tanin, vitaminy skupiny B, amid kyseliny nikotinové, hořkou chuť droze dodávají hořčiny (seskviterpenové laktony) knicin a salonitenolid. Benedikt zlepšuje trávení, podporuje tvorbu žluče, působí močopudně a zvyšuje vylučování kyseliny močové, působí desinfekčně, antibakteriálně, a to dokonce i na viry HIV.

Užívá se zejména při žaludeční slabosti, nechutenství, nadýmání, při zánětu sliznic trávicího ústrojí nebo v rekonvalescenci po operaci trávicího ústrojí, a také při žlučníkových chorobách. Vzhledem k tomu, že zvyšuje vylučování kyseliny močové z těla, může být s úspěchem aplikován i při dně a některých revmatických chorobách.

Zevně lze benedikt lékařský použít na špatně se hojící rány, na kožní záněty, bércové vředy, ekzémy, v některých případech bývá úspěšný i při léčbě lupénky. Antivirové působení benediktu se využívá při léčbě pásového oparu. Předávkování benediktem může vyvolat nevolnost, zvracení a podráždění ledvin. Z tohoto důvodu je kontraindikován při těžších ledvinových poruchách.

Použitelné části benedikta lékařského: nať před rozkvětem

Období květu: červen

Benedikt lékařský – pěstování

Benedikt lékařský preferuje humózní, vápnitou a mírně suchou až mírně vlhkou půdu a slunné a chráněné stanoviště. Množí se semeny, která se vysévají přímo na venkovní stanoviště koncem dubna. Klíčí asi po 10 dnech.

Tip: Nálev

1 polévková lžíce na 1/4 l vody, luhuje se 2 minuty, pijí se 2 šálky denně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2966x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte