Domácí konopná mast má všestranné užití. Jak ji vyrobit?

img

Domácí konopná mast má široké spektrum využití. Snadno si ji můžete vyrobit vlastnoručně z vypěstovaného konopí setého. Tuto rostlinu lze produkovat legálně, ovšem v omezeném množství. Zužitkovat lze v receptuře jak sušené listy, tak i květ.

Existuje několik možností, jak se dá domácí konopná mast vyrobit. Primárně lze na základ použít lékařskou vazelínu, avšak skvělá bude konopná mast třeba i z včelího vosku anebo kokosového oleje. Všechny tyto varianty vám přinášíme níže.

Domácí konopná mast a její účinky

Dá se říct, že domácí konopná mast je přírodním zázrakem, který zatočí s mnoha zdravotními obtížemi. Vyjmenujme si tedy několik možností jejího použití:

Čtěte také:

Konopí seté alias cannabis sativa lze legálně pěstovat, avšak s dodržením určitých pravidel

  • Domácí konopná mast na kožní problémy: svůj přírodní produkt skvěle využijete například k zhojení aknózní pleti, oparů anebo ekzému. Efektivní bude mast z konopí i při lupénce, k podpoření hojení bércových vředů, dekubitů (proleženin) a k urychlení zacelení různých povrchových ran a ranek.

  • Domácí konopná mast na bolesti všeho druhu: pobolívá vás často hlava či trpíte na migrény? Potom povolejtre na pomoc mast z konopí setého. Stejně dobře zafunguje i při obtížích s bolestmi zad, svalů a ocení ji taktéž ženy při menstruačních bolestech.

  • Domácí konopná mast na hemeroidy: trápí vás již delší čas bolestivé a nepříjemné vřídky v oblasti konečníku? Pak je také vhodná konopná mast, díky níž se hemoroidy lépe zhojí. Kromě jiného produkt zmírní i bolestivost.

  • Domácí konopná mast na varixy: velmi častým problémem moderní doby jsou i křečové žíly. Způsobuje je především dlouhé sezení anebo stání. I v tomto případě mast z konopí zabere. Stačí končetiny namazat a nechat působit protizánětlivě i analgeticky.

Domácí konopná mast prospěje především lidem s kožními obtížemi.

Domácí konopná mast z lékařské vazelíny

Jako první se představí domácí konopná mast z lékařské vazelíny. Tu snadno zakoupíte v kdejaké lékarně. Potřebovat na přípravu budete tyto ingredience:

  • sušené konopí seté (květy a listy): cca 70 g

  • lékařská vazelína: 1 l

Dále si připravte na domácí konopnou mast i plátýnko, středně velký hrnec a nádoby, do kterých budete tekutinu nalévat (uzavíratelné sklenice, misky a podobně).

Recept na domácí konopnou mast z lékařské vazelíny

Začněte tím, že si v hrnci rozpustíte lékařskou vazelínu. Teplota na plotýnce by neměla přesáhnout 70 °C. Následně do vazelíny vsypte namělněné listy a květy (palice) konopí. Promíchejte a nechte loužit asi 120 minut. V tomto stavu umístěte směs na chladné a temnější místo na dobu sedmi dní. Až tato doba uplyne, opět vazelínu s konopím zahřejte a nechte chladnout 120 minut. V poslední fázi nechte téměř hotovou mast měsíc na chladném a temném místě. Nakonec po 30 dnech rozpusťte, přeceďte sušenou rostlinu přes jemné sítko a konopnou vazelínu přelijte do skleniček s uzávěrem. Domácí konopná mast by se měla uchovávat ideálně na místě, kde jsou nižší teploty. Umístit ji můžete i do lednice.

Domácí konopná mast z kokosového oleje a včelího vosku

Na konec jsme si pro vás připravili produkt z kokosového oleje a včelího vosku. Tato domácí konopná mast může dokonce i vonět po různých olejíčkách. Stačí jen zvolit ten pravý esenciální olej a zakápnout jím výslednou směs. Potřebovat tedy budete následující suroviny:

  • kokosový olej: 700 g

  • sušené konopí (listy a květ): cca 20 až 30 g

  • včelí vosk: 160 g

Také se neobejdete bez plátýnka, malého hrnce a plechu na pečení. Domácí konopná mast pak bude skvělá třeba i s levandulovým esenciálním olejíčkem (použijte cca 2 až 3 kapky).

Recept na domácí konopnou mast z kokosového oleje a včelího vosku

V malém hrnci si rozpusťte kokosový olej a udržujte teplotu maximálně 70 až 80 stupňů Celsia. Dále si nechte prohřát sušené konopí v troubě na pečení (při cca 120 °C po dobu 25 minut). Poté jej vyjměte a vhoďte do roztaveného tuku. Vše míchejte asi až 20 až 35 minut při mírnějším ohni. Poté přeceďte přes plátýnko a pokračujte s včelím voskem. Ten rovněž rozpusťte na mírném plamenu a přilijte k němu přecezený kokosový olej s vůní konopí. Až se suroviny propojí, směs odstavte a přelijte do skleniček. Pečlivě uzavřete a nechte zchladnout a ztuhnout. Domácí konopná mast snese chlad a temno, tak ji uchováte i po dlouhé týdny čerstvou.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.